zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wybory do parlamentu. Znamy dane z ponad 99 komisji wyborczych

14:19, 14.10.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

PiS w wyborach parlamentarnych uzyskało 43,76 proc., KO – 27,24 proc., SLD – 12,52 proc., PSL – 8,58 proc., a Konfederacja – 6,79 proc. – wynika z danych PKW z 99,49 proc. komisji wyborczych.


Podziel się:   Więcej

PKW na poniedziałkowej konferencji prasowej przekazała dane z 27 tys. 275 (na 27 tys. 415) obwodowych komisji wyborczych, co stanowi 99,49 proc.

Przewodniczący PKW Wiesław Kozielewicz podał, że „brakuje danych ze 140 obwodowych komisji wyborczych, w tym z punktu widzenia pracy organów wyborczych, najtrudniejsze komisje – czterech komisji obwodowych z zagranicy - trzech z Wielkiej Brytanii i jednej z Niemiec”.

Kozielewicz poinformował, że PiS zdobyło 8 mln 6 tys. 908 głosów, co stanowi 43,76 proc., KO – 4 mln 483 tys. 821 głosów – 27,24 proc., SLD – 2 mln 290 tys. 848 głosów – 12,52 proc., PSL – 1 mln 569 tys. 14 głosów – 8,58 proc., a Konfederacja – 1 mln 242 tys. 673 głosów – 6,79 proc.


Prezydent o wyborach do parlamentu: To było piękne święto demokracji
Cząstkowe wyniki wyborów do Senatu

Prawo i Sprawiedliwość wygrało niedzielne wybory do Senatu z wynikiem 44,71 proc. głosów – wynika z danych PKW z 99,5 proc. obwodów. Drugi wynik osiągnęła Koalicja Obywatelska – 35,46 proc., trzeci – PSL – 5,74 proc.

Kandydatów SLD poparło 2,30 proc. głosujących, przedstawicieli Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy – 1,84 proc. głosujących; natomiast na reprezentantów Konfederacji Wolność i Niepodległość głos oddało 0,80 proc. wyborców.


Cząstkowe wyniki wyborów z ponad 90 proc. komisji
Ogłoszenie wyników wyborów parlamentarnych w godzinach wczesnowieczornych

Ogłoszenie wyników wyborów parlamentarnych odbędzie się najprawdopodobniej w godzinach wczesnowieczornych – poinformował na konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz.

– Gdy będziemy mieli komplet protokołów z 41 okręgowych komisji wyborczych, to ustalimy tzw. progi. Po ustaleniu progów zrobimy konferencję progową i podamy, które komitety osiągnęły progi. A potem, po tej konferencji, zbiorą się znowu komisje okręgowe w tych siedzibach w Polsce i sporządzą protokoły wyników wyborów w tych okręgach wyborczych – wytłumaczył szef PKW.

Następnie Komisja – jak mówił Kozielewicz – dokona kontroli prawidłowości sporządzania protokołów w komisjach okręgowych – sporządzi, a potem uroczyście ogłosi protokół ogólnopolski. Będzie on zamieszczony w Dziennik Ustaw oraz na stronach internetowych PKW.

Wyraził nadzieję, że będzie to dzisiaj w godzinach wczesnowieczornych.


Szef PKW: Zakładam, że wczesnym wieczorem poznamy wyniki wyborów parlamentarnych
W akcję związaną z wyborami w Polsce zaangażowanych było 53 tys. 638 funkcjonariuszy

W okresie od 12 października od godz. 6.00 do poniedziałku do godz. 10.00 zaangażowanych w akcję związaną z wyborami w Polsce było 53 tys. 638 funkcjonariuszy – poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz.

Podczas konferencji prasowej przewodniczący PKW przekazał m.in. informacje dotyczące zdarzeń związanych z głosowaniem, które miały miejsce w niedzielę tuż przed godz. 21 bądź w nocy z niedzieli na poniedziałek na terenie Polski. – Dzisiaj o godz. 0.40 w Łodzi sprawca wybił dwie szyby w drzwiach wejściowych do lokalu wyborczego. Komisja pracowała, przewodnicząca komisji poznała sprawcę, podała jego personalia i policja podjęła czynności zmierzające do jego ujęcia – powiedział.

Dodał, że o godz. 6.00 w poniedziałek podczas prac obwodowej komisji wyborczej w Radomsku jeden z członków komisji dokonał w miejscu przeznaczonym na uwagi członków komisji skreślenia i napisał: „Kłamstwo”. – Oczywiście człowiek ma prawo się nie zgadzać, ale powinien umieszczać uwagi w określonej formie i miejscu. To zostało zgłoszone przez przewodniczącą komisji funkcjonariuszom policji i podjęto stosowne czynności procesowe – podkreślił Kozielewicz.

Prócz tego – jak mówił – odnotowano jeszcze kilka innych zdarzeń. Dotyczyły one zakłócania spokoju w nocy powyborczej i prowadzenia agitacji wyborczej. – W Katowicach były dwa takie przypadki. Dalej - uszkadzanie ogłoszeń wyborczych tj. dwa przypadki w Warszawie, jedno zdarzenie w Katowicach i jedno w Lublinie. Tuż przed zamknięciem lokali wyborczych jeszcze ujawniono pięć przypadków prowadzenia agitacji wyborczej - dwa przypadki w Warszawie i trzy przypadki w Lublinie – podał szef PKW.

Jak dodał Kozielewicz, powołując się na dane Komendy Głównej Policji, dotyczące tzw. zaangażowania sił i środków w związku z wyborami ze strony policji „w okresie od 12 października 2019 r. od godz. 6 rano do dnia dzisiejszego do godz. 10 zaangażowanych w akcję związaną z wyborami w Polsce było 53 tys. 638 funkcjonariuszy”.


Dworczyk: Wszystko wskazuje na to, że PiS będzie tworzył rząd