zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Rusza kampania wyborcza

12:46, 04.02.2015;   autor: akune;   źródło: TVP Info, PAP, IAR

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja 2015 r. – wynika z postanowienia marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.


Podziel się:   Więcej

Kampania wyborcza ruszy po opublikowaniu postanowienia w sprawie wyborów w Dzienniku Ustaw.

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski zaapelował, aby szanować wolność wywalczoną 25 lat temu, szanować procedury oraz aby nie podważać uczciwości procesu wyborczego.

– Wolność, którą wywalczyliśmy 25 lat temu jest wartością, o którą powinniśmy dbać niezależnie od poglądów politycznych. Apeluję, aby szanować tę wolność i nasze procedury, aby nie podważać uczciwości procesu wyborczego – powiedział Sikorski po ogłoszeniu daty wyborów prezydenckich.

Życzył też, żeby kampania wyborcza przebiegła „w duchu wzajemnego szacunku i dyskusji o Polsce”.

Data zaprzysiężenia nowo wybranego prezydenta zależy m.in. od tego, kiedy Sąd Najwyższy stwierdzi ważność wyborów. Zaprzysiężenie odbywa się bowiem w terminie siedmiu dni od ogłoszenia przez SN uchwały w tej sprawie. SN ma na to 30 dni od ogłoszenia wyników przez Państwową Komisję Wyborczą. W dniu złożenia przysięgi rozpoczyna się kadencja nowo wybranego prezydenta i jednocześnie kończy urzędowanie prezydent ustępujący.

Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat. Aby zgłosić kandydata na prezydenta potrzebne jest poparcie co najmniej 100 tys. obywateli.


Termin wyborów prezydenckich poznamy w środę. 3, 10 czy 17 maja?
 
 
 
...
 
Marszałek Sejmu ogłosił że wybory prezydenckie odbędą się 10 maja br. (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
„Data wyborów prezydenckich moją suwerenną decyzją”

Radosław Sikorski podkreślił, że wyznaczenie daty wyborów prezydenckich na 10 maja, to była jego suwerenna decyzja. – Dobrzy kandydaci potrafią wygrać w każdym terminie – dodał.

Marszałek Sejmu był pytany przez dziennikarzy o zarzuty opozycji, że termin 10 maja jest korzystniejszy dla urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

– Miałem do wyboru cztery terminy: 1 maja, 3 maja (10 maja – red.) i 17 maja. Zdecydowałem się pójść środkiem polskiej drogi – powiedział marszałek Sejmu. – Dobrzy kandydaci potrafią wygrać w każdym terminie – dodał.

Pytany, czy konsultował z kimś datę wyborów, odparł: „To jest suwerenna decyzja marszałka Sejmu. Podjąłem ją samodzielnie”.

Zwrócono uwagę, że wybory odbędą się w niedługim czasie po planowanych na 8 maja uroczystościach zakończenia drugiej wojny światowej. – Myślę, że wtedy, gdy podejmowano decyzję o kapitulacji hitlerowskich Niemiec nie antycypowano naszych wyborów prezydenckich – odpowiedział marszałek.

Dopytywany, co stało na przeszkodzie, by wybory zarządzić na 17 maja Sikorski powiedział: „Byłaby to data, która mogłaby być równie kwestionowana co ta, którą zarządziłem”.


Kiedy wybory prezydenckie? PKW podaje realne terminy
Kalendarz wyborczy

W związku z tym, że wybory prezydenckie odbędą się 10 maja, z kalendarza wyborczego wynika, że 26 marca będzie ostatnim dniem na zgłoszenie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na prezydenta. Do jego zgłoszenia wymagane jest zebranie co najmniej 100 tys. podpisów pod kandydaturą.

Formalnie kampania wyborcza ruszy po opublikowaniu postanowienia w sprawie wyborów w Dzienniku Ustaw; zakończy się natomiast o północy z piątku 8 maja na sobotę 9 maja.

W wyborach prezydenckich zwycięża ten kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, 14 dni później odbywa się druga tura wyborów, do której przechodzi dwóch kandydatów z najlepszymi wynikami. W drugiej turze zwycięża kandydat, który otrzymał więcej głosów.

Kiedy zaprzysiężenie prezydenta?

Data zaprzysiężenia nowo wybranego prezydenta zależy m.in. od tego, kiedy Sąd Najwyższy stwierdzi ważność wyborów. Zaprzysiężenie odbywa się bowiem w terminie siedmiu dni od ogłoszenia przez SN uchwały w tej sprawie. SN ma na to 30 dni od ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą.

Prezydent obejmuje urząd po złożeniu przysięgi wobec Zgromadzenia Narodowego. W dniu złożenia przysięgi rozpoczyna się kadencja nowo wybranego prezydenta i jednocześnie kończy urzędowanie prezydent ustępujący.

Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat. Kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne.

Prezydent Bronisław Komorowski został zaprzysiężony 6 sierpnia 2010 r.; pięcioletnia kadencja upływa więc 6 sierpnia 2015 r. Kodeks wyborczy określa, że marszałek Sejmu zarządza wybory nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego prezydenta.
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski podczas konferencji prasowej w sprawie terminu wyborów prezydenckich (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Kandydaci na prezydenta

Do tej pory chęć kandydowania w wyborach prezydenckich zadeklarowało siedmioro kandydatów: Adam Jarubas (PSL), Andrzej Duda (PiS), Magdalena Ogórek (SLD), Janusz Palikot (Twój Ruch), Janusz Korwin-Mikke (kandydat nowo powstałej partii KORWiN), Marian Kowalski (Ruch Narodowy) oraz reżyser i publicysta Grzegorz Braun.

Prezydent Bronisław Komorowski jeszcze oficjalnie nie poinformował o zamiarze ubiegania się o reelekcję.
Decyzja prezydenta ws. startu w wyborach wkrótce

Prezydent powiedział, że decyzję dotyczącą startu w wyborach będzie chciał ogłosić szybko po ogłoszeniu przez marszałka Sejmu ich terminu.

– Nie widzę, powodu, by się śpieszyć z tego rodzaju deklaracjami, bo one prowadzą najczęściej do prowadzenia kampanii wyborczej przed rozpoczęciem formalnej kampanii. Niektórzy tak zrobili, to jest ich sprawa. Myślę, że mniej to przystoi prezydentowi urzędującemu, który powinien także i tej strony formalnej bardzo pilnować – ocenił Komorowski.


Prezydent: decyzja o starcie w wyborach po ich zarządzeniu

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
21-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych