zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wybory prezydenckie. Premier wprowadził stopień alarmowy BRAVO-CRP

15:53, 09.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające w całym kraju stopień alarmowy BRAVO-CRP, który obowiązywać będzie od piątku do poniedziałku. Celem decyzji jest przeciwdziałanie zagrożeniom w cyberprzestrzeni związanym z II turą wyborów prezydenckich - podało w czwartek MSWiA.


Podziel się:   Więcej

Szef rządu drugi stopień alarmowy CRP w czterostopniowej skali wprowadził na podstawie przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Taką decyzję podjął także dwa tygodnie temu, w związku z I turą wyborów. Stopnie CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Stopień BRAVO-CRP w całym kraju będzie obowiązywać od piątku, 10 lipca, od godz. 00.01, do poniedziałku, 13 lipca, do godz. 23.59. Głosowanie w II turze odbywać się będzie w niedzielę, 12 lipca.

MSWiA wyjaśnia, że zadania organów państwa w przypadku wprowadzenia stopnia alaramowego CRP określa odpowiednie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. Zgodnie z jego zapisami, w czasie obowiązywania stopnia BRAVO-CRP, m.in. wzmożone jest monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub tych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej.


Wybory prezydenckie. Premier wprowadził II stopień alarmowy CRP
Poszczególne organy monitorują i weryfikują ponadto, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej, a także sprawdzają dostępność tego typu usług.

Wśród przewidywanych przepisami przedsięwzięć jest także m.in. zapewnienie dostępności personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów w trybie alarmowym, a także wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów kluczowych systemów i personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów.

„Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym Policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego” – podkreśla resort spraw wewnętrznych i administracji.


Mija termin zgłoszenia woli głosowania korespondencyjnego dla osób z kwarantanny

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych