zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Wyjaśnienia ws. Piebiaka spodziewane jeszcze we wtorek. Wiceszef MS wraca z urlopu

12:09, 20.08.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

– Wyjaśnienia ws. doniesień portalu Onet.pl na temat działań, jakie miał podejmować wiceszef MS Łukasz Piebiak, powinny zostać złożone jeszcze we wtorek – powiedział dziennikarzom rzecznik rządu Piotr Müller. Jak mówił, z jego informacji wynika, że Piebiak przerwał urlop i wraca do Warszawy.


Podziel się:   Więcej

– Te wyjaśnienia muszą być złożone. To jest sytuacja, w której jak najpilniej trzeba złożyć wyjaśnienia. W związku z tym pan minister dzisiaj je złoży i wtedy będą podejmowane decyzje – mówił Müller.

Dodał przy tym, by wziąć pod uwagę, że „taki jest element pewnej kultury politycznej, w ogóle kwestii pewnej sprawiedliwości”, że Piebiak „powinien się odnieść do tej publikacji i odnieść się do zarzutów, które się w niej pojawiły”. – Dopiero po tych wyjaśnieniach premier może podjąć decyzję w tej sprawie – powiedział rzecznik rządu.

Pytany, czy również minister Ziobro powinien się odnieść do sprawy, rzecznik powiedział, że „bez wątpienia dzisiaj też wiceminister Piebiak poinformuje pana ministra Ziobrę, czyli swego bezpośredniego przełożonego, o tym, w jaki sposób odnosi się do tych zarzutów i pan minister Ziobro też pewnie taką informację udzieli”.

Premier: zażądałem wyjaśnień od Zbigniewa Ziobry; w ślad za tym podejmę decyzje
Na pytanie, czy Ziobro nie powinien się wytłumaczyć premierowi „czy wiedział, czy nie wiedział”, odpowiedział: „oczywiście generalnie jeżeli będzie taka wątpliwość, no to naturalna podległość służbowa jest między premierem a ministrem sprawiedliwości”. – Natomiast nie zmienia to faktu, że autorzy publikacji odnoszą się do ewentualnych działań ministra Piebiaka – dodał.

Dopytywany, rzecznik rządu zaznaczył, że gdy wyjaśnienia zostaną złożone, wtedy porównane zostanie to co opublikowali dziennikarze i odniesienie się Piebiaka i wtedy – stwierdził – „będzie można składać konkretne deklaracje”. – Niemniej jednak, jeżeliby się okazało, że takie działania były podejmowane, o których mowa w tym artykule, to taka sytuacja wymagałaby reakcji – powiedział rzecznik rządu.

Portal Onet.pl opisał w poniedziałek kontakt, jaki w mediach społecznościowych wiceszef MS Łukasz Piebiak zawarł z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia prof. Krystiana Markiewicza. Działania Emilii miały polegać na anonimowym rozsyłaniu, m.in. do mediów i sędziów, materiałów, które miały służyć kompromitowaniu sędziów. Miało to się odbywać za wiedzą wiceministra Piebiak.


Dworczyk ws. doniesień Onetu: jest to sprawa, która powinna zostać wyjaśniona

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
04-06-2020
  • 11. posiedzenie Sejmu – dzień czwarty
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych