zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Wyjazd do Katynia i Smoleńska tylko wtedy, jeśli będzie pewność co do bezpieczeństwa”

14:03, 02.04.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

– Do wyjazdu rządowej delegacji do Katynia i Smoleńska dojdzie tylko wtedy, kiedy będzie pewność, że będzie mógł być zrealizowany w sposób bezpieczny – powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk. Jak zaznaczył, państwo musi, mimo pandemii, wykonywać swoje obowiązki.


Podziel się:   Więcej

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przekazywanymi m.in. przez wicepremiera Jacka Sasina, do Katynia i Smoleńska na obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej mieliby lecieć m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele klubów parlamentarnych – łącznie blisko 50 osób.

O planowany wyjazd został zapytany w programie „Onet rano” szef KPRM Michał Dworczyk. – Pan premier Mateusz Morawiecki chciałby tego dnia oddać hołd oficerom pomordowanym w Katyniu i ofiarom katastrofy z 2010 roku pod Smoleńskiem, oczywiście o ile będzie to możliwe ze względów formalno-prawnych i ze względów bezpieczeństwa – powiedział szef KPRM.

Dopytywany, czy wyjazd będzie bezpieczny ze względu na pandemię koronawirusa, polityk odparł: „Rząd robi wszystko, by - na ile to możliwe – państwo funkcjonowało w tych trudnych warunkach”. – Funkcjonują zakłady pracy, funkcjonuje komunikacja miejska i ogólnokrajowa, przygotowujemy się do egzaminów maturalnych i egzaminów ósmoklasistów, przygotowujemy się do wyborów. Państwo musi działać mimo tych wszystkich wyzwań, które przed nami stoją w związku z pandemią – wskazał Dworczyk.

Podkreślił, że rządowa delegacja będzie „bardzo okrojona i będzie chciała oddać hołd pomordowanym i tym, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. – (Rząd) wypełnia swoje obowiązki służbowe, w związku z tym jest to jeden z tych elementów państwa, które funkcjonują pomimo trudnej sytuacji, w której się znaleźliśmy – powiedział Dworczyk.

Zaznaczył, że także w przypadku tego wyjazdu muszą być przestrzegane „szczególne przepisy, szczególne zasady”. – I tak, jak powiedziałem, do tej delegacji dojdzie tylko wtedy, kiedy będzie pewność, że będzie mogła być zrealizowana w sposób bezpieczny – zapewnił szef kancelarii premiera.


Sasin o rocznicy katastrofy smoleńskiej: Nie wiem, czy polska delegacja poleci do Rosji
„Dziennik Gazeta Prawna” napisał w czwartek, że delegacja rządowa miałaby lądować na lotnisku w białoruskim Witebsku. „DGP” zwrócił uwagę, że brakuje wiarygodnych danych na temat sytuacji epidemiologicznej zarówno na Białorusi, jak i w Rosji. Z informacji dziennika wynika, że o rekomendacje w tej sprawie nie zapytano Ministerstwa Zdrowia. „Nieco bardziej realistyczne podejście ma Kancelaria Prezydenta. Wylot do ukraińskiego Charkowa 13 kwietnia nie został co prawda odwołany, ale przygotowania do niego +na dzień dzisiejszy zawieszono+” – czytamy w „DGP”.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.


Dworczyk: premier chciałby wziąć udział w uroczystościach w Smoleńsku

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
06-06-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych