zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Wyrok dla Arabskiego to dowód na szereg zaniedbań przy organizacji lotu do Smoleńska”

12:32, 14.06.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Wyrok sądu dla Tomasza Arabskiego to dowód na szereg zaniedbań przy organizacji lotu do Smoleńska – ocenił w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

W czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie po ponad trzech latach procesu ogłosił wyrok w cywilnym procesie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych przy organizacji lotu z 10 kwietnia 2010 r. do Smoleńska. W katastrofie zginęło wówczas 96 osób wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim lecących na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Sąd skazał nieprawomocnie Arabskiego – b. szefa kancelarii premiera – na dziesięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata; ówczesną urzędniczkę w KPRM Monikę B. na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok, a troje innych urzędników uniewinnił.

– Można powiedzieć, że jest to dowód na to, iż teza stawiana od dawna przez wiele osób, w tym środowisko Prawa i Sprawiedliwości, że było szereg zaniedbań w trakcie organizacji lotu, ale również po tym dramacie, który wydarzył się w Smoleńsku, że ta teza jest absolutnie słuszna i uzasadniona – ocenił Dworczyk w piątkowym wywiadzie dla Polsat News.

Zdaniem ministra wysokość kary dla Arabskiego jest domeną sądu, a dla niego istotniejsze jest to, że jednoznacznie wskazano na winę i zaniedbania przy organizacji tego lotu.


Tomasz Arabski winny niedopełnienia obowiązków. Jest wyrok sądu
„Wyrok skazuje jednoznacznie na winę osób, które przygotowywały ten fatalny lot”

– Można to zestawić z postawą polityków Platformy Obywatelskiej, którzy wówczas - po tym, kiedy doszło do tych zaniedbań, różnego rodzaju błędów i nadużyć – zamiast w takiej sytuacji przyznać się do błędu, zachować się w jakiś sposób honorowy, szli w zaparte twierdząc, że błędów żadnych nie popełniono – ocenił. – Pan minister Arabski został potem jeszcze wyznaczony na ambasadora Rzeczypospolitej – przypomniał.

– Zapadł wyrok, który wskazuje jednoznacznie na winę osób, które przygotowywały ten fatalny lot. No i trudno z tym wyrokiem dyskutować – powiedział Dworczyk.

Ocenił, że błędem po katastrofie było m.in. oddanie śledztwa Rosjanom, które doprowadziło do tego, że do dziś – jego zdaniem – ta katastrofa nie jest wyjaśniona, temat nie jest zamknięty, a wrak nie wrócił do Polski.

Oskarżycielami w cywilnym procesie urzędników byli bliscy kilkunastu ofiar katastrofy, m.in. Anny Walentynowicz, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna. Na początku procesu – który ruszył w marcu 2016 r. – do sprawy przyłączyła się prokuratura.


Rzeczniczka PiS o wyroku ws. Arabskiego: Symboliczny wobec skali szkód wyrządzonych Polsce

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
17-11-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych