zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Wyróżnione firmy są orłami polskiej przedsiębiorczości”. Duda wręczył Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP

20:55, 17.11.2016;   autor: akune;   źródło: PAP, TVP Info

– Serdecznie gratuluję i dziękuję za tę piękną konkurencję, którą państwa firmy prowadziły w tym wyścigu do nagrody prezydenckiej. Wyścigu, który nie trwał tylko w tej czternastej edycji konkursu, ale wyścigu, który państwo prowadzicie od samego początku, rozwijając swoje firmy i ich potencjał, a jednocześnie polską gospodarkę – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej gali wręczenia Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Uroczystość odbyła się podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce.


Podziel się:   Więcej

– Dziękuję wszystkim firmom za wieloletni wysiłek. W przypadku startupów krótszy, w przypadku większości firm, których przedstawiciele stoją dziś tutaj na scenie, wieloletni – powiedział Andrzej Duda.

– Dziś powiedziałem na spotkaniu z państwem tutaj przed tą galą, że małe i średnie firmy są nie tylko solą ziemi polskiej gospodarki, ale są już w pewnym sensie mniejszymi, większymi drzewami polskiej gospodarki, takimi, które – jak można powiedzieć biblijnie – przynoszą już owoce. Przynoszą owoce i efektem tych owoców jest właśnie ta nagroda – pokreślił prezydent.

– Wyróżnione firmy są orłami polskiej przedsiębiorczości – powiedział podczas gali prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podziękował prof. Krzysztofowi Opolskiemu jako przewodniczącemu Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP oraz całej Kapitule.

– Dziękuję za pracę, którą wykonała Kapituła. Pracę żmudną i niezwykle solidną. Bardzo dziękuję także wszystkim instytucjom. W sumie tych instytucji było 112, ale 75 z nich zgłosiło swoje propozycje nominacji do nagrody. Tych propozycji było ponad 212. Podobno był to rekord w skali tego konkursu o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. Dziękuję za wszystkie te zgłoszenia i współpracę w tym zakresie – powiedział Duda.

Jak dodał prezydent, długo rozmawiał z profesorem Krzysztofem Opolskim o kandydaturach, omawiając poszczególnych nominowanych, po to, aby ostatecznie wybrać laureatów. – Podzieliłem ten werdykt, te sugestie, które przedstawiła Kapituła, jeżeli chodzi o wybór laureatów tego konkursu – podkreślił.
 
 
 
...
 
Laureaci nagrody (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Nagrody w sześciu kategoriach

Prezydent Andrzej Duda, podczas Kongresu 590, przyznał sześciu firmom Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Nagrodą indywidualną za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości prezydent wyróżnił prof. Janusza Filipiaka, założyciela firmy Comarch.

Prezydencka nagroda, której tegoroczny finał miał miejsce podczas Kongresu 590 w podrzeszowskiej Jasionce, ma wspierać i wskazywać najlepszych polskich przedsiębiorców. W tegorocznej, 14. edycji konkursu, firmy startowały w czterech kategoriach podstawowych oraz dwóch specjalnych.

W kategorii Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw laureatem została firma ML System, w kategorii Narodowy Sukces – Wielton, w kategorii Międzynarodowy Sukces – firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych (WISS), z kolei w kategorii Odpowiedzialny Biznes – Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych. W tegorocznej edycji wyróżniono najlepszy polski startup, którym został Zortrax, zaś w kategorii Badania + Rozwój zwyciężył OncoArendi Therapeutics.

Prezydent szczególnie pogratulował laureatowi indywidualnej nagrody prof. Januszowi Filipiakowi, podkreślając, że nie ma wątpliwości, iż jest on osobowością w polskim biznesie i jedną z jego najjaśniejszych postaci.

– Ludzi, którzy odnieśli sukces w biznesie, w naszym kraju jest wielu, natomiast tu jest bardzo specyficzna sytuacja. Otóż pan profesor w jakimś sensie dodał swoje talenty, jako przedsiębiorca, do tych talentów naukowych, które realizował już od – można powiedzieć – dziesięcioleci, które ostatecznie doprowadziły go do tytułu profesorskiego – powiedział.

– To połączenie, w jakimś sensie, tego dorobku naukowego z późniejszym rozwojem biznesowym, także z czerpaniem młodych talentów spośród młodych adeptów nauk technicznych w Krakowie i w całej Polsce poprzez ich wyszukiwanie, dawanie im szansy rozwoju w ramach Comarchu. To jest na pewno wielki dorobek pana profesora, nie tylko dla polskiej nauki, ale to jest wielki dorobek dla polskiej przedsiębiorczości, to jest wielki dorobek także dla naszych wykwalifikowanych kadr informatyków, menedżerów – dodał.

Prezydent zaznaczył, że dzięki temu oraz kapitałowi ludzkiemu, wiedzy młodych ludzi, którą zdobyli na wyższych uczelniach i później ugruntowali swoim doświadczeniem w pracy w firmach, możemy dziś mówić o gospodarce opartej na wiedzy, o gospodarce nowoczesnej i profesjonalnej.


Prezydent na Kongresie 590: zrównoważony rozwój stworzy Polskę równych szans
Widoczny na telebimie prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystości (fot.  PAP/Darek Delmanowicz)
„Konstytucja dla biznesu” ma ułatwić prowadzenie firm

Do Jasionki, oprócz najważniejszych przedstawicieli władz, przyjechali również reprezentanci największych polskich i zagranicznych firm, m.in. PKO BP, PZU, PGNiG, Asseco, CD Projekt, Google, Inglot, Intel, Orange, Pratt & Whitney.

W piątek, drugiego dnia kongresu wicepremier Mateusz Morawiecki ma przedstawić „Konstytucję dla biznesu”, czyli pakiet rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm. Morawiecki mówił, że „konstytucja dla biznesu ma (...) zmniejszyć obciążenia administracyjne, przyspieszyć procesy wydawania decyzji budowlanych, środowiskowych, żeby polscy przedsiębiorcy mogli rzeczywiście więcej inwestować”.

W sumie na kongres będzie się składało kilka bloków tematycznych, w ramach których odbywać się będą panele. Wśród poruszanych tematów będą m.in. bariery rozwoju przedsiębiorczości w Polsce czy ekspansja firm z Polski na rynki zagraniczne.

Jeden z bloków poświęcony będzie również współpracy polskiego biznesu w kraju i na emigracji, a także temu, w jaki sposób przyciągnąć polonijny kapitał, technologie i produkty do Polski.

Kongres swoją nazwę wziął od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez polskie firmy. Jego głównym organizatorem jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, b. prezesa NBP, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Partnerem imprezy jest woj. podkarpackie.


Premier na Kongresie 590: największym kapitałem naszego kraju są ludzie

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych