zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Wystąpienie prezydenta Dudy podczas Szczytu Systemów Żywnościowych

20:38, 23.09.2021;   autor: elolc;   źródło: KPRP

Wspieramy wysiłki na rzecz transformacji systemów żywnościowych i dostosowania ich do potrzeb zrównoważonego rozwoju. Od lat podejmujemy krajowe działania w tym obszarze - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wirtualnego szczytu ONZ.


Podziel się:   Więcej

- Chciałbym pogratulować Państwu organizacji wydarzenia dotyczącego tematu aktualnego i ważnego dla Polski - znaczącego producenta i eksportera wysokiej jakości żywności i produktów rolnych. Wspieramy wysiłki na rzecz transformacji systemów żywnościowych i dostosowania ich do potrzeb zrównoważonego rozwoju. Od lat podejmujemy krajowe działania w tym obszarze. Znajduje to odzwierciedlenie w dwóch istotnych dokumentach przyjętych w ostatnich latach: Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 - mówi prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że „oba dokumenty wskazują sektor żywności wysokiej jakości jako strategiczny dla polskiej gospodarki. Przedstawiają również działania służące przyspieszeniu rozwoju gospodarczego wsi. Niektóre z tych działań są już realizowane, przyczyniając się do trwałego wzrostu dochodów mieszkańców wsi, zmniejszając rozwarstwienie ekonomiczne i społeczne oraz poprawiając stan środowiska naturalnego.”

- Polska jest zaangażowana w budowę systemu identyfikacji żywności zapewniającego pośrednikom, sprzedawcom detalicznym i klientom przejrzyste informacje na temat sposobu i miejsca jej produkcji. Pomoże to nie tylko promować zdrowy styl życia i właściwe nawyki żywieniowe, ale także przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i jakości żywności oraz będzie lepiej zapobiegać jej marnotrawieniu. W tym kontekście, zachęcamy wytwórców do stosowania zrównoważonych, naturalnych metod produkcji i zmniejszania jej śladu węglowego - mówiła głowa państwa.


Prezydent: Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe
- Inwestujemy w edukowanie, szczególnie dzieci i młodzieży, na temat zdrowego stylu życia i diety. Rozwijamy też komunikację z konsumentami i doskonalimy oznakowanie żywności. To oczywiście tylko kilka z wielu działań, które Polska podejmie w najbliższych latach, aby przyspieszyć transformację systemów żywnościowych. Będziemy kontynuować wdrażanie modelu wielofunkcyjnego i zrównoważonego rolnictwa. Modelu gwarantującego bezpieczeństwo żywnościowe. Takiego, który promuje rozwój sektora rolno-spożywczego i stymuluje rozwój społeczny, w tym funkcje kulturowe obszarów wiejskich - mówił Andrzej Duda.

Dodał, że jego priorytetem jako prezydenta jest wspieranie zrównoważonego rozwoju całego kraju. - Dlatego powołałem Radę ds. Wsi i Rolnictwa - organ doradczy, którego zadaniem jest wypracowywanie rozwiązań dla obszarów wiejskich. Sprawą dla mnie ważną jest też ochrona i promocja wyjątkowego dziedzictwa kulturowego tych obszarów. Dlatego co roku jestem gospodarzem Dożynek Prezydenckich, których ostatnia edycja odbyła się w miniony weekend. O wysokiej jakości polskiej żywności decyduje bowiem m.in. bogata tradycja produkcji regionalnej, ekologicznej żywności, nierzadko przez rodzinne firmy - mówi Andrzej Duda.


Dożynki Prezydenckie na stałe przeniosą się do Warszawy.
- Wielokrotnie, w tym podczas mojej ubiegłorocznej wizyty w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa w Rzymie, podkreślałem potrzebę budowania zrównoważonych systemów żywnościowych i bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie. Pozwolę sobie powtórzyć, że Polska dostrzega tu wagę współpracy i pomocy międzynarodowej. Jesteśmy zainteresowani rozwojem w tym zakresie i oczekujemy go - mówił prezydent.

Na zakończenie Andrzej Duda powiedział: „Dzisiejszy Szczyt powinien pomóc w wygenerowaniu pomysłów oraz energii, które będą napędzać pozytywną transformację systemów żywnościowych w nadchodzących latach i zapewnią postęp w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Skorzystajmy ze sprawdzonych rozwiązań, które udało się wypracować do tej pory. Uczmy się od siebie i czerpmy wzajemnie inspirację. Skorzystajmy z inicjatyw powstałych w ramach procesu przygotowań do Szczytu. Polska jest gotowa do dyskusji, wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk. A także do współpracy z partnerami w celu wypracowania innowacyjnych rozwiązań wspierających Agendę 2030.”Prezydent Duda objął patronat narodowy nad uroczystościami dożynkowymi

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych