zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Wzmocnienie stosunków polsko-ukraińskich” celem prezydentów tych krajów

19:29, 16.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Celem prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego jest jak najbardziej wzmocnić stosunki polsko-ukraińskie; to wymaga odrobienia kilku lekcji, dotyczy to także spraw emocjonalnych, które istnieją między Polakami i Ukraińcami – powiedział w poniedziałek szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.


Podziel się:   Więcej

Przedstawiciele kancelarii prezydentów Polski i Ukrainy – Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego – rozmawiali poniedziałek w Kijowie. Ze strony polskiej w rozmowach uczestniczyli: szef BPM Jakub Kumoch, szef KPRM Michał Dworczyk oraz ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki; ze strony ukraińskiej: szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak i wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha. Jakub Kumoch oraz Michał Dworczyk zostali ponadto przyjęci przez prezydenta Ukrainy.

– Dziś zostałem przyjęty przez prezydenta Zełenskiego po konsultacjach na swoim poziomie w Kancelarii Prezydenta. Tak naprawdę rozmawialiśmy sporo o tym, jaka jest przyszłość stosunków polsko-ukraińskim – powiedział Kumoch w poniedziałek wieczorem w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Jak dodał, dla nikogo nie jest zdziwieniem, że Polska i Ukraina po wojnie będą ze sobą o wiele bardziej związane niż dotychczas, „a również i potencjał militarny Polski i Ukrainy – jeżeli patrzeć na dwa największe państwa regionu – będzie odgrywał sporą rolę”.


Przedstawiciele kancelarii Dudy i Zełenskiego omówili polsko-ukraińską współpracę
Celem zarówno prezydenta Dudy, jak i prezydenta Zełenskiego, jest utrzymać jak najdłużej i jak najbardziej wzmocnić te stosunki dwustronne, ale to oczywiście wymaga odrobienia kilku lekcji. Dotyczy to oczywiście również spraw emocjonalnych, które istnieją między Polakami a Ukraińcami, które nie przestaną istnieć, które będą wykorzystywane, jeśli nie zostaną rozwiązane przez Rosjan i wrogów porozumienia – powiedział prezydencki minister.

Kumoch wskazał, że bardzo ważnym zagadnieniem jest również udział Polski w odbudowie Ukrainy. Jak podkreślił, Polska od samego początku uważała, że Ukraina obroni swą niepodległość. – Tym się też różniliśmy od wielu sojuszników z Zachodu – zauważył. Pytany, czy uważa, że udział w odbudowie przypadnie w większym stopniu Polsce, czy prym wieść będą jednak Niemcy i Francja, odparł: „oczywiście, że Francja i Niemcy będą starały się przejąć znaczną część tego, co będzie odbudową Ukrainy”.


Dworczyk i wicepremier Ukrainy: Wkrótce programy wsparcia dla kobiet i sierot
Minister podkreślił jednocześnie, że Ukraina po zwycięskiej wojnie będzie miała długą granicę z Rosją i Białorusią, która będzie „praktycznie niefunkcjonalna”. – Oknem na świat Ukrainy była, jest, będzie Polska. Również Polska będzie tym krajem, gdzie pewna część Ukraińców osiadła. Ze zrozumiałych powodów seria powiązań międzyludzkich i instytucjonalnych, jaka powstanie między Polską i Ukrainą będzie te kraje do siebie zbliżać – mówi Kumoch.

– Teraz oczywiście pytanie, w jakim stopniu wykorzysta to Polski biznes? To oczywiście, że są przygotowywane plany, bo, nie ukrywajmy, że zwłaszcza strona rządowa się tym bardzo interesuje. Jest to sprawa priorytetowa – powiedział minister. Dodał jednocześnie, że jest tu kilka niewiadomych, m.in. to, jak będzie wyglądała odbudowa Ukrainy. Dopytywany, w jakich sferach Polska może pomóc przy odbudowie, odparł, że istotna będzie m.in. odbudowa infrastruktury, inwestycje w sektorze budowlanym, ale i „praktycznie w każdym sektorze”. – Musimy być gotowi – zaznaczył Kumoch.


Premier: Przewodniczący RE podziela zdanie, że wsparcie uchodźców musi zostać dofinansowane z budżetu UE

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
25-06-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych