zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Z Ameryką Łacińską łączy nas most, którego siła i zasięg nie dają się porównać z niczym innym”

16:23, 11.09.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

O miejscu Ameryki Łacińskiej w polityce zagranicznej Polski, wzajemnych relacjach i perspektywach współpracy z państwami regionu rozmawiali w środę w Sejmie uczestnicy „Dnia Ameryki Łacińskiej”. To drugie wydarzenie tej rangi dotyczące regionu, które odbyło się w Parlamencie.


Podziel się:   Więcej

Spotkanie w Sali Kolumnowej otworzyli marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sławomir Dębski.

– Liczymy na to, że nasza współpraca będzie się rozwijała jak najlepiej. Celem dzisiejszego spotkania jest zainteresowanie jak najszerszych kręgów polskiego społeczeństwa tym fascynującym regionem – powiedziała Marszałek Sejmu. Dodała, że z Ameryką Łacińską łączy nas most, którego siła i zasięg nie dają się porównać z niczym innym. – To obecność liczącej ponad 2 miliony osób społeczności polonijnej. Nasi rodacy są ważnym łącznikiem ułatwiającym współpracę – podkreśliła Elżbieta Witek.

Wśród wartości łączących Polskę z regionem Ameryki Łacińskiej marszałek Witek wymieniła również historię, wartości kulturowe i chrześcijańskie, a także tradycję silnych więzi rodzinnych.

– Łączy nas też przywiązanie do wolności, praw człowieka, uznanie pokojowego współistnienia narodów, pielęgnowanie pamięci o przeszłości przy jednoczesnym dostrzeganiu wyzwań współczesności – zaznaczyła Elżbieta Witek i jednocześnie powiedziała, że potencjał ten należy wykorzystać w celu zacieśnienia współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej i naukowej miedzy państwami.

Dzień Ameryki Łacińskiej odbędzie się w Sejmie
 
 
 
...
 
Pierwsza część debaty z udziałem przedstawicieli administracji państwowej, parlamentarzystów, przedstawicieli biznesu i ekspertów poświęcona została tematowi Ameryki Łacińskiej wobec zmian globalnego ładu. Uczestnicy drugiej sesji debatowali nad nowymi perspektywami w stosunkach Polski z jej partnerami latynoamerykańskimi.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Sejm we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Polskim Instytutem Spraw Międzynarodowych, przy udziale przedstawicielstw dyplomatycznych państw Ameryki Łacińskiej w Polsce. W spotkaniu uczestniczyła także Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych