zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Za wcześnie na wskazanie, czy eksplozje wpłynęły na polsko-szwedzki kabel SwePol Link”

17:29, 30.09.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

Jest za wcześnie, by jednoznacznie wskazać, czy eksplozje na Nord Stream wpłynęły na polsko-szwedzki kabel SwePol Link – poinformowało w piątek biuro pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetyczne Mateusza Bergera. Służby państwowe i PSE są w kontakcie ze stroną szwedzką – dodało.


Podziel się:   Więcej

„Odpowiednie służby państwowe oraz zarząd nadzorowanej przez pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne są w stałym kontakcie ze służbami oraz operatorem systemu elektroenergetycznego Szwecji w celu oceny wpływu zdarzeń związanych z gazociągami Nord Stream 1 i 2 na łączący Polskę i Szwecję kabel SwePol Link” – poinformowało w piątek biuro obsługi pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusza Bergera.

„Na razie jest zbyt wcześnie, by móc jednoznacznie wskazać, czy zdarzenia te miały negatywny wpływ na polsko-szwedzkie połączenie elektroenergetyczne” – dodano.

W czwartek szwedzki operator sieci energetycznej Svenska Kraftnat poinformował, że zbada, czy wskutek wybuchu przy gazociągu Nord Stream uszkodzeniu nie uległ także podmorski kabel elektryczny SwePol Link, łączący Szwecję z Polską.


Wicepremier Błaszczak polecił przeprowadzenie konsultacji ws. bezpieczeństwa na Bałtyku
Według przedsiębiorstwa do jednej z eksplozji doszło w odległości około 500 metrów od szwedzko-polskiej linii wysokiego napięcia.

„Nie wiemy, jak silna była podwodna detonacja. Aby upewnić się, że wszystko jest w porządku z naszym kablem, w przyszłym tygodniu dokonamy pomiarów” – przekazał szwedzkiej telewizji SVT Per Kvarnefalk ze Svenska Kraftnat.

SwePol Link jest obecnie wyłączony z użytkowania z powodu zaplanowanego wcześniej przeglądu, stąd nie wiadomo, w jakim stanie jest odcinek, który krzyżuje się z Nord Stream na północny wschód od Bornholmu.


Błaszczak na pytanie o ochronę infrastruktury krytycznej: Polska jest bezpieczna
Współwłaścicielem kabla o napięciu 450 kV, prowadzącego z Karlshamn w południowej Szwecji do okolic Słupska, są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Linia pozwala obu krajom na wzajemny przesył prądu, gdy w jednym z krajów występuje niedobór energii.


Wyciek z Nord Stream. „Wszystko wskazuje, że była jakaś ingerencja”
W poniedziałek odkryto wycieki gazu z dwóch gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Doszło do nich w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu.

Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wycieki.


Wyciek gazu do Bałtyku, to coś bardzo „niepokojącego”, „prawdopodobnie akt sabotażu”

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych