zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Zabytki wpisane na listę Pomników Historii są świadectwem naszych dziejów”

12:33, 21.10.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Prezydent Andrzej Duda wręczył okolicznościowe tablice gospodarzom obiektów wpisanych na listę Pomników Historii. – Zabytki wpisane na listę Pomników Historii są świadectwem naszych dziejów, ale także i źródłem wiedzy - powiedział prezydent podczas uroczystości. – Mają fundamentalne znaczenie dla naszej kultury - dodał.


Podziel się:   Więcej

W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

– Bardzo się cieszę, że możemy się dzisiaj spotkać w Pałacu Prezydenckim, żeby formalnie przeprowadzić uroczystość wręczenia państwu symbolicznych tablic związanych z wpisaniem obiektowy, którymi państwo się opiekujecie i sprawujecie pieczę się na listę Pomników Historii - powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu premierowi Piotrowi Glińskiemu, ministrowi kultury dziedzictwa narodowego i sportu oraz pani minister Magdalenie Gawin, za pracę, która została wykonana, aby te kolejne wpisy na prezydencką listę Pomników Historii były możliwe. Dziękuję Radzie Ochrony Zabytków za jej ogromny wkład w to wielkie i bardzo ważne dzieło – mówił.


Polska ma dziesięć nowych obiektów na liście Pomników historii
 
 
 
...
 
Prezydent przypomniał, że lista Pomników Historii to „pewien wyjątkowy status, który zostaje nadany obiektowi, założeniu architektonicznemu czy urbanistycznemu”. – Bardzo wiele jest tutaj różnych form tych zabytków, które w ten szczególny sposób chcemy z jednej strony podnieść na piedestał, a z drugiej strony zapewnić im także szczególną ochronę - podkreślił.

Wyjaśnił, że „chodzi o obiekty, które mają fundamentalne znaczenie dla naszej kultury, dlatego ta lista jest tak bardzo zróżnicowana - to są i obiekty przemysłowe, budowle, całe założenia urbanistyczne”. – To, co w Polsce szczególne i charakterystyczne, to, co ważne dla naszej tradycji, kultury, to, co tworzy w jakiś sposób dzisiejszą Polskę poprzez jej historyczne korzenie - podkreślił.

– Dzięki państwa pracy i pieczy, te zabytki są świadectwem naszych dziejów, ale także i źródłem wiedzy. Chciałbym, aby stawały się coraz bardziej popularne. Wierzę, że status Pomnika Historii i wpisanie na tę ekskluzywną listę w tym pomoże - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
Wielokulturowe dziedzictwo Łodzi na liście Pomników Historii

W ciągu sześciu lat zwiększyliśmy o ponad 100 proc. liczbę Pomników Historii– Sześć lat temu, gdy przejęliśmy odpowiedzialność za polską kulturę, było 54 wpisanych Pomników Historii. W tej chwili mamy 114. Ponad 100 osiągnęliśmy na 100-lecie odzyskania niepodległości - przypomniał wicepremier Gliński.

Minister kultury podziękował wszystkim tym, którzy pracowali po to, żeby tak bardzo przyspieszyć. – Ale też nieprzypadkowo tak to nam się udało, bo to, co się działo oddolnie, było niesamowicie imponujące - ocenił.

– Stało się coś, co ja w cudzysłowie, nazwałem pozytywną czy piękną +awanturą+. Taki oddolny ruch społeczny dot. zabytków, dot. naszej przeszłości, pamięci, materialnych i niematerialnych zabytków, bardzo różnorodnych, naszej tożsamości. Okazuje się, że ta piękna polska tożsamość, wyrażająca się w bardzo różnorodnych obiektach, jest tak szalenie atrakcyjna. Naprawdę mamy poruszenie społeczne, ruch społeczny, który powodował, że musieliśmy na to odpowiadać. Dzięki temu udało nam się zwiększyć w ciągu sześciu lat o ponad 100 proc. liczbę tych najwyższych, najbardziej szanowanych polskich zabytków, które uzyskują status Pomnika Historii - mówił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Podkreślił, że to jest „coś niebywale pozytywnego i pięknego”. – To oznacza, że polska tożsamość, zaklęta właśnie w zabytkach, jest dla nas, Polaków niezwykle ważna - wskazał.

Jak mówił, to jest imponujące i to jest wielki hołd dla żywotności, dla mądrości polskiego społeczeństwa".

Ocenił, że takie zachowania także „mówią dużo o takim nowoczesnym myśleniu o rozwoju społeczno-gospodarczym”. – Nie ma rozwoju gospodarczego we współczesnym świecie, bez dbałości o zabytki i o kulturę. To jest jeden z wielkich mechanizmów rozwoju gospodarczego także - podkreślił Gliński.

Nowe Pomniki Historii


Wśród obiektów uhonorowanych tablicami znajdują się:
Sulejówek - Milusin, zespół domu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest darem i wyrazem wdzięczności żołnierza polskiego dla Józefa Piłsudskiego, jednego z ojców polskiej niepodległości. Zapadały w nim decyzje kluczowe dla dziejów Polski;
 • Pszczyna - zespół zamkowo-parkowy. Jeden z najlepiej zachowanych zespołów rezydencjonalnych w Polsce. Architektura, wystrój i wyposażenie ilustrują historię magnackiej rezydencji wznoszonej w miejscu obronnego zamku;
 • Puławy - zespół pałacowo-parkowy. Siedziba rodu Czartoryskich. W XIX w. w pawilonach Świątynia Sybilli i Domek Gotycki założono pierwsze w Polsce muzeum. Stylizowany na "ogród wolności" park wyraża umiłowanie ojczystego krajobrazu;
  Rogalin - zespół pałacowo-parkowy powiększony w 2020 r. o obszar dawnego majątku ziemskiego. Pałac w Rogalinie - dom rodzinny wielkiego Polaka i patrioty - Edwarda Raczyńskiego - zawodowego dyplomaty, męża stanu, a wreszcie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (na uchodźstwie). Swój dom rodzinny - pałac w Rogalinie i otaczający go słynnymi starymi dębami majątek oraz wspaniałe zbiory sztuki przekazał utworzonej przez siebie Fundacji Raczyńskich, a za jej pośrednictwem Narodowi Polskiemu. Obecny wpis jest rozszerzeniem wpisu Pałacu w Rogalinie (2018) o obszar majątku (2020).
  Okolicznościowe tablice wręczono również gospodarzom nadzorującym:
 • Czerwińsk nad Wisłą - dawne opactwo kanoników regularnych, które świadczy o trwaniu istotnej dla polskiego dziedzictwa kultury materialnej i niematerialnej. Historyczny krajobraz kulturowy założenia klasztornego, z przykładami romańskiej rzeźby i malarstwa monumentalnego harmonijnie dominuje w otoczeniu;
 • Orawka - kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Dokument kultury polskiej części Górnej Orawy. Jedyny zachowany w tym regionie drewniany kościół ilustruje przenikanie się wpływów polsko-węgierskich i tradycji na ziemiach pogranicza;
 • Staniątki - opactwo św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek - najstarszy w kraju klasztor benedyktynek o ośmiuset letniej ciągłości funkcjonowania. Unikatowy dokument rozwoju architektury gotyckiej oraz barokowej z wyjątkowo cennymi dziełami sztuki;
 • Nowy Wiśnicz - zespół architektoniczno-krajobrazowy. Pamiątka czasów świetności siedemnastowiecznej Rzeczypospolitej. Miasto, zamek i klasztor tworzą kompozycyjną całość z zachowaniem historycznego układu przestrzennego; Tykocin - historyczny zespół miasta, który zachowuje niemal bez zmian dawny układ przestrzenny. Zabytki sakralne oraz zabudowa mieszkalna dokumentują dziedzictwo chrześcijańskich i żydowskich środowisk wyznaniowych;
 • Zabrze - zabytkowe kopalnie - ważne świadectwo dziedzictwa przemysłowego, dziejów kluczowej gałęzi przemysłu górnośląskiego. W skład zespołu wchodzą kopalnia Królowa Luiza, Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna oraz kopalnia Guido.

  Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent.

  Kalendarz transmisji

  Wrzesień 2022
  PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2 3 4
   5 6 7 8 9 10 11
   12 13 14 15 16 17 18
   19 20 21 22 23 24 25
   26 27 28 29 30  
  26-09-2022
  brak zaplanowanych transmisji
  godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych