zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Zadłużenie rolników i wsparcie gospodarstw w pandemii. Obradowała Rada ds. rolnictwa

16:09, 18.05.2021;   autor: msies;   źródło: IAR

O możliwościach inwestycyjnych polskich gospodarstw rolnych mówiono podczas obrad prezydenckiej Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Jej członkowie dyskutowali również na temat wsparcia producentów żywności w okresie pandemii koronawirusa.


Podziel się:   Więcej

– W szczególności to zjawisko występuje w bankach komercyjnych, w trochę mniejszym stopniu w spółdzielczych – powiedział.

Rada – dodał – zwraca uwagę, że zdolności kredytowe gospodarstw będą szczególnie ważne w najbliższym czasie, ponieważ rolnicy będą musieli inwestować, by spełnić oczekiwania konsumentów europejskich i wytyczne związane z Zielonym Ładem.

– Inwestycje w nowe maszyny, nowe metody ochrony roślin i robotyzację związaną z rolnictwem precyzyjnym będą wymagały znaczących nakładów – zauważył Ardanowski.

Dodał, że „ze wspólnej polityki rolnej nie wynika”, by można było z tego źródła oczekiwać znaczących pieniędzy na inwestycje. Dodał, że nakłady przewidziane w Krajowym Planie Odbudowy są przewidziane przede wszystkim na przetwórstwo rolno-spożywczego, nie bezpośrednio dla gospodarstw; toteż „wiele gospodarstw będzie musiało zaciągać kredyty”.

Kredyty dla rolników


Przekazał, że w dyskusji członkowie Rady poruszyli temat nieufności banków związanej z kredytowaniem rolnictwa. Zwrócił uwagę, że rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 2017 które wymienia części gospodarstwa, których komornik nie może windykować, powoduje, że banki niechętnie kredytują rolników, obawiając się, że nie będą w stanie uzyskać odpowiedniego zabezpieczenia kredytu.

Nadużyciem jest to, że często banki wymuszają zabezpieczenie stosunkowo niewielkiego kredytu całym gospodarstwem rolnym – zauważył były szef resortu rolnictwa. Zwrócił też uwagę na ryzyko związane z produkcją roślinną, narażoną na zmianę klimatu i anomalie pogodowe, a banki zwracają uwagę, że przy braku systemu ubezpieczeń ryzyko jest wysokie, co wpływa na warunki kredytowania. – Dlatego ustawa o ubezpieczeniach musi być poprawiona. Z przykrością i ubolewaniem stwierdzam, że prace w ministerstwie rolnictwa nad ustawą o ubezpieczeniach upraw i zwierząt zostały wstrzymane – powiedział. – Członkowie Rady zwrócili uwagę ministrowi rolnictwa na konieczność podjęcia rozmów z bankami – relacjonował.

Jak powiedział, Rada omówiła także pomoc dla gospodarstw rolnych w okresie pandemii, w tym wsparcie udzielone przez KRUS, np. zasiłki chorobowe i opiekuńcze i możliwość zaciągania kredytów. Jak dodał, wielu rolników uważa te rozwiązania za niewystarczające i oczekuje pomocy podobnej do tej, jaka przysługuje przedsiębiorcom działającym w branżach innych niż rolnictwo.

– Rolnictwo jest par excellence działalnością gospodarczą, rolnik jest przedsiębiorca prowadząc swoje gospodarstwo, ale w świetle prawa nie jest uznawany za przedsiębiorcę, który mógłby skorzystać z kolejnych transz tarczy antycovidowej – zauważył Ardanowski.

– To trzeba zmienić; konieczne jest ustalenie statusu prawnego rolników prowadzących gospodarstwo rolne, statusu, który zrówna działalność rolniczą z przedsiębiorstwami działającymi w innych obszarach – podkreślił.

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
16-06-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych