zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Zagórski: Ministerstwo Cyfryzacji dynamicznie rozwija usługi e-administracji publicznej

13:34, 07.12.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

– Najważniejsze e-usługi, które Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło w ostatnim czasie, to zgłoszenie online narodzin dziecka, możliwość sprawdzenia przez internet historii auta, także liczby punktów karnych oraz e-meldunek – wymieniał szef MC Marek Zagórski podsumowując trzy lata działalności resortu.


Podziel się:   Więcej

– Stałe współpracujemy z wieloma ministerstwa w różnych obszarach. Przygotowaliśmy kilkanaście różnych ustaw, które porządkują procesy cyfryzacji w Polsce – powiedział na piątkowej konferencji prasowej minister Zagórski.

Jak przekazał, resort uruchomił e-usługi, które pozwalają, m.in. zgłosić online narodziny dziecka, sprawdzić przez internet historię samochodu zarejestrowanego w Polsce, jak również za granicą, a także liczbę punktów karnych czy dokonać meldunku przez internet.

Minister podkreślił, że w ostatnim roku nastąpił dynamiczny wzrost liczby Profili Zaufanych. Z danych resortu wynika, że Polacy mają ich już dwa i pół miliona. – To ponad osiem razy więcej niż trzy lata temu. Tylko w tym roku około 2,5 miliona wniosków w programach 500+ i 300+ złożono przez Internet – przekazał Zagórski.

Z danych resortu wynika, że do rzędów przez internet trafiło 155 tys. wniosków o wydanie dowodu osobistego. Od 1 czerwca tego roku – czyli od dnia uruchomienia e-usługi – rodzice zgłosili online narodziny ponad 20 tys. maluchów. Ponad 30 tysięcy osób bez wychodzenia z domu zameldowało się w nowym miejscu zamieszkania. Polacy złożyli też prawie 29 tys. wniosków o odpis aktów stanu cywilnego.

Resort przekazał, że jednymi z najbardziej popularnych e-usług są możliwość sprawdzenia historii pojazdu oraz liczby punktów karnych. Polacy skorzystali z nich niemal 60 milionów razy.

– Ostatni rok to także inwestycje w infrastrukturę, taką jak światłowody, sieci szerokopasmowe, nowoczesna telefonia bezprzewodowa. To również budowanie kompetencji cyfrowych i nowoczesna edukacja – przypomniał minister.W tym tygodniu ministrowie podsumują trzy lata pracy swoich resortów
 
 
 
...
 

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych