zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Zajdel-Kurowska: W 2008 r. nie było problemu spadku wpływów z podatków

16:18, 12.12.2018;   autor: msies;   źródło: PAP

– W 2008 r. nie było jeszcze problemu spadku dochodów z poszczególnych podatków, a w 2007 r. i 2008 r. mieliśmy przyrost przychodów budżetowych – mówiła przed komisją śledczą ds. VAT była wiceminister finansów Katarzyna Zajdel–Kurowska.


Podziel się:   Więcej

Zajdel-Kurowska, która obecnie jest przedstawicielem Polski w Banku Światowym, pełniła funkcję wiceministra finansów w latach 2007–2009, gdy resortem finansów kierowali Zyta Gilowska i Jan Vincent-Rostowski.

Mówiąc o swoim zakresie obowiązków w MF, przyznała, że sprawowała nadzór m.in. nad departamentem długu publicznego oraz departamentem gwarancji i poręczeń.

Przez szefa komisji Marcina Horałę (PiS) była pytana, czy podczas jej pracy w MF na posiedzeniach kierownictwa pojawiał się problem dochodów podatkowych oraz związanych z tym zmian prawnych.

Zajdel–Kurowska zaznaczyła, że temat dochodów podatkowych na pewno się pojawiał, bo „rolą ministra finansów jest zwiększanie przychodów budżetu państwa”. Szczegółów jednak nie pamięta, bo nie była to dziedzina, którą nadzorowała, a „na kierownictwa nie omawia się szczegółów technicznych”. Prace nad szczegółami odbywają się bowiem w ramach odpowiedzialności poszczególnych wiceministrów, bez włączania kierownictwa MF – mówiła.
 
 
 
...
 
Przypomniała, że w ostatnich miesiącach jej urzędowania resort finansów borykał się z jednym z największych kryzysów finansowych i wtedy jej rolą było koncentrowanie się na stabilności rynków finansowych, natomiast nie koncentrowała swojej uwagi na sprawach podatkowych.

Poza tym – dodała – w roku 2008 jeszcze problemu spadku dochodów z poszczególnych podatków nie było, prognozowano nawet wzrost dochodów z podatków pośrednich. Dopiero w następnym 2009 r. te prognozy, m.in. z powodu kryzysu, musiały być zrewidowane. – W 2007 i 2008 mieliśmy wzrost przychodów budżetowych i obniżenie deficytu budżetowego – przekonywała Zajdel–Kurowska.

Także pojęcie karuzela podatkowa pojawiło się później. – Nie przypominam sobie, aby takie stwierdzenie jakoś często padało – mówiła. – W roku 2008 nie było to problemem systemowym, który mógłby wzbudzać niepokój – dodała.

Świadek pytana była także o styl zarządzania resortem przez Jana Vincent–Rostowskiego. Przekonywała, że styl ten „nie odbiegał od standardów zarządczych” i za czasów Zyty Gilowskiej ten styl był bardzo podobny. „Współpracowałam z ministrem bardzo blisko, bo bardzo obawialiśmy się o skutki kryzysu finansowego” – mówiła. „Zwłaszcza, że rejestrowaliśmy odpływ kapitału z Polski” – dodała.

Świadek pytana była, czy były przypadki sporów wiceministrów z ministrem Rostowskim na temat zapisów w projektach ustaw. – Nie przypominam sobie takiej sytuacji – powiedziała.

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych