zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Zaprzeczenie ojcostwa. Komisja przeciw poprawkom w ustawie

18:11, 15.10.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Sejmowa komisja negatywnie zaopiniowała we wtorek poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do projektu zmian przepisów o zaprzeczaniu ojcostwa. Jak uznała, poprawki te – niezwiązane z tematyką projektu – są niedopuszczalne. O ich uwzględnienie apelował resort sprawiedliwości.


Podziel się:   Więcej

Poprawki, które omawiała we wtorek po południu sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach, zostały złożone do projektu nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Projekt ten zakłada, że termin wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa powinien być liczony od daty, w której pełnoletnie dziecko dowiedziało się o swoim rzeczywistym pochodzeniu.

We wtorek przed południem podczas drugiego czytania tego projektu przedstawiciele poszczególnych klubów poparli nowelizację. Grzegorz Lorek (PiS) złożył jednak wtedy do tego projektu poprawki odnoszące się do innych ustaw – m.in. Prawa upadłościowego i Prawa restrukturyzacyjnego.

– Na tym etapie procedowania, kiedy jest drugie czytanie, ni stąd, ni zowąd zgłasza się poprawki nieprzygotowane przecież przez posła Lorka, który nawet nie potrafi ich przedstawić, dotyczące m.in. Prawa restrukturyzacyjnego, bo okazuje się, że są luki – zwracał uwagę podczas posiedzenia komisji Andrzej Matusiewicz (PiS).

Jak ocenił Matusiewicz, „to w sposób rażący narusza zasady poprawnej legislacji, a takich rzeczy nie można robić, nawet jeśli jest to ostatnie posiedzenie Sejmu i ostatnie posiedzenie komisji w tej kadencji”.

Wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska mówiła, że regulacje, do których odnoszą się poprawki, wchodzą w życie m.in. już 7 listopada. – Te nowelizacje są konieczne w celu uzupełnienia powstałych luk w zakresie prowadzenia postępowania przez sądy w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym – wskazała.

Jak wyjaśniła brak zmiany „spowoduje pewnego rodzaju paraliż” tych postępowań. Chodzi o niezgodność terminów w tych postępowaniach – na złożenie zażalenia od decyzji I instancji oraz na złożenie wniosku o uzasadnienie decyzji I instancji.

– Apelowałabym jednak o rozważenie możliwości procedowania tych poprawek, zdając sobie sprawę oczywiście, iż sam projekt dotyczy innej materii z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – powiedziała Dalkowska.

Komisje zawiesiły prace nad projektem ws. zaprzeczania ojcostwa przez osobę dorosłą
Ostatecznie poprawki poparło dwóch członków komisji, czworo było przeciw. Ostateczną decyzję w sprawie tych zmian podejmie Sejm w głosowaniu nad tą nowelizacją – zapewne w środę.

Rządowy projekt nowelizacji został przyjęty przez Radę Ministrów 25 czerwca. Zgodnie z nim terminy do wytoczenia powództwa przez dziecko o zaprzeczenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa oraz ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa mają „biec od chwili, gdy dziecko dowie się o braku biologicznego pochodzenia od osoby, której macierzyństwo lub ojcostwo zostało ustalone”.

Dziecko będzie miało rok na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa, zaprzeczenie ojcostwa i ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. Natomiast jeżeli dziecko dowie się o swym pochodzeniu zanim osiągnie pełnoletność, to termin do wytoczenia powództwa będzie się liczył od daty osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego Projekt zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym został przygotowany w celu dostosowania prawa do zapadłego w maju zeszłego roku wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem Trybunału dotychczasowe przepisy w sposób nieuzasadniony ograniczały możliwość dochodzenia przez pełnoletnie dziecko sądowego zaprzeczenia ojcostwa męża swojej matki i ustalenia ojcostwa innego mężczyzny. Zgodnie bowiem z ich brzmieniem dziecko po dojściu do pełnoletności mogło wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności. TK zaznaczył, że trzyletni termin na zaprzeczenie ojcostwa zaczyna biec bez względu na to, czy dziecko ma wiedzę o tym, że w rzeczywistości nie pochodzi od męża swojej matki. Dlatego, według TK, data osiągnięcia pełnoletności przez dziecko nie jest właściwym kryterium określenia początku biegu terminu do wytoczenia powództwa. Skarga do TK wynikła w związku ze sprawą kobiety, która o prawdziwym ojcu dowiedziała się po kilkudziesięciu latach. Choć wytoczyła powództwo o zaprzeczenie ojcostwa, to sądy obu instancji je oddaliły, wskazując, że zostało wytoczone po upływie trzyletniego terminu przewidzianego w przepisie.

Komisja z inicjatywą ws. wyroku TK dot. zaprzeczania ojcostwa przez osobę pełnoletnią

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych