zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Żaryn: Kreml od lat stara się pokazać Polskę jako kraj tworzący problemy sojusznikom

18:25, 25.11.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Rosyjska propaganda kontynuuje działania wymierzone w Polskę, prezentując nasz kraj jako zagrożenie dla Zachodu, licząc na osłabienie wiarygodności naszego państwa na arenie międzynarodowej – zwrócił uwagę sekretarz stanu w KPRM w serii wpisów na Twitterze.


Podziel się:   Więcej

Żaryn w piątkowych wpisach wskazał, że kremlowska propaganda porusza ostatnio wątek przejęcia przez Polskę aktywów PAO Gazprom w spółce EuRoPol Gaz zarządzającej polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego.

We wpisanej na listę sankcyjną w związku z agresją Kremla na Ukrainę rosyjskiej firmie PAO Gazprom decyzją polskiego ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy w połowie listopada został ustanowiony tymczasowy zarząd przymusowy na wszystkich akcjach Gazpromu w spółce System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz SA.

Żaryn wskazał, że działania mające na celu umożliwienie dalszego funkcjonowania spółki – po wejściu w życie naszych sankcji – „Kreml prezentuje jako krok wymierzony w RFN” .

„W narracji Rosji decyzja rządu Polski oznacza odcięcie Niemiec od gazu z Rosji. Decyzja ta jest prezentowana jako wymierzona w interesy RFN i zagrażająca bezpieczeństwu energetycznemu Niemiec” – wskazał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.
Müller o porozumieniu UE ws. gazu: Polska i inne kraje były przeciwne odgórnie narzuconej redukcji
Dodał, iż dezinformacyjne teksty sugerują jednocześnie, że Polska od dawna wywierała presję na Europę, by zrezygnowała z rosyjskiego gazu, a teraz czerpie korzyści kosztem Rosji, narażając inne kraje Zachodu.

Pełnomocnik podkreślił, że teksty w tej sprawie wpisują się w narrację, której celem jest ukazywanie Polski jako kraju niebezpiecznego, który zagraża sojusznikom i tworzy problemy Europie Zachodniej.

W piątek rozpoczął się dziesiąty miesiąc agresji Rosji na Ukrainę. Napaść trwa od dni. Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego.


Premier: Otrzymaliśmy groźby ze strony Gazpromu w sprawie wstrzymania dostaw gazu

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
05-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych