zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Żaryn: Patriarcha Cyryl realizuje cele rosyjskiej propagandy i służb specjalnych

16:11, 26.09.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Patriarcha Cyryl aktywnie angażuje się we wsparcie agresji na Ukrainę realizując cele propagandy Kremla i służb specjalnych, z którymi od lat jest związany – ocenił w rozmowie z PAP pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.


Podziel się:   Więcej

Żaryn powiedział w poniedziałek PAP, że patriarcha Cyryl – zwierzchnik rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej w dniu ogłoszenia częściowej mobilizacji w Rosji powiedział, że naród ukraiński jest „w niebezpieczeństwie", a Rosjanie powinni modlić się o "wzmocnienie braterskich uczuć narodów Świętej Rusi".

– Duchowny, realizując propagandowe cele Kremla, wskazał, że przyczyną wojny przeciwko Ukrainie była próba +przeformatowania się+ Ukrainy z części Rosji w państwo przeciwne i wrogie Rosji – zaznaczył Żaryn. Wezwał przy tym Rosjan do modlitwy o umocnienie jedności prawosławnego Kościoła, który jest gwarancją pokoju na terenach Rosji i nieuznawanie Ukraińców za wrogów.

– Patriarcha realizując propagandowe cele Kremla usprawiedliwiał i gloryfikował mobilizację apelując przy tym do Rosjan, by w związku z nią nie obawiali się śmierci, „prawdziwa wiara niszczy bowiem strach przed śmiercią”. Słowa patriarchy wskazują m.in. na negowanie suwerenności i niezależności Ukrainy – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.

Podkreślił, że Ukraina to według Cyryla część zjednoczonej Rosji, która walczy o oderwanie się od macierzy.

– Cyryl od początku wojny wspierał tzw. operację specjalną Putina na Ukrainie kłamliwie twierdząc, iż Rosja jest „miłującym pokój mocarstwem”, które zostało zaatakowane i musi się bronić. Zasłynął także wypowiedziami o konieczności deportacji zagranicznych wrogów Rosji na Syberię – dodał Żaryn.


Żaryn pełnomocnikiem rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP
Zgodnie z narracją Kremla Cyryl twierdzi, że konflikt został sprowokowany przez siły zewnętrzne w celu osłabienia Rosji, podzielenia „jednego narodu" i wyznawców prawosławia, a w Donbasie dochodziło do „tłumienia i eksterminacji ludności".

Żaryn podkreślił, w rozmowie z PAP, że patriarcha w imię polityki Kremla błogosławi wojnę i mordowanie braci w wierze realizując religijne cele wpisujące się w oczekiwania Władimira Putina.

– Działania Cyryla wpisują się w działania struktur rosyjskich prowadzących aktywność z zakresu walki informacyjnej. Słowa patriarchy promują główne tezy rosyjskiej propagandy i nadają im duchowego znaczenia – powiedział.

– To działanie wprost promujące wojnę przeciwko Ukrainie – dodał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP.


Prezydent: Przez rosyjską mobilizację „zginą kolejne tysiące żołnierzy”

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych