W rozmowie z rzymską gazetą Żaryn – sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP stwierdził: „Nasze doświadczenie i nasze analizy pokazują jasno, że Rosja od wielu lat stanowi podstawowe zagrożenie dla trwałego pokoju i stabilności w naszej części świata”.
Dodał, że od lat dochodzi do głosu nowy rosyjski imperializm.
„I to na tym opiera się polityka Rosji i to jednoczy elity władzy na Kremlu. W chwili obecnej nie ma jasnych pęknięć na Kremlu, a pojawiające się informacje o napięciach trudno uznać za wiarygodne” – wyjaśnił Stanisław Żaryn.
Następnie zaznaczył:
„Nasze dane wskazują na to, że Kreml jest zjednoczony wokół imperialnych aspiracji, a wszelka krytyka nie dotyczy strategii samej w sobie, ale środków, by osiągnąć wyznaczone cele”.
Żaryn: Rosji zależy na manipulowaniu odbiorcami na całym świecie
„Naturalnie – zastrzegł – nie można wykluczyć zamachu stanu na szczytach władzy; takie zmiany niekiedy zachodzą. W przypadku tyranii są krwawe i brutalne. Ale dzisiaj nie ma żadnej realnej perspektywy zmiany na Kremlu".
„A gdyby kiedykolwiek miała nastąpić, musimy pamiętać o jednym: Rosja jest reżimem opartym na tajnych służbach i postsowieckich mechanizmach władzy. Przesunięcie pionków na politycznej szachownicy nie zmieni imperialnego kursu rosyjskiej polityki” – wyjaśnił.
Zdaniem Żaryna na pojawiające się od lat informacje o możliwych problemach Władimira Putina ze zdrowiem „nie są argumentem do tego, by patrzeć w przyszłość z naiwnym optymizmem w nadziei na zmianę w Rosji”.
Żaryn:
Rosyjska propaganda oskarża Ukrainę o celowy atak na Polskę i NATO
Zdaniem Żaryna na pojawiające się od lat informacje o możliwych problemach Władimira Putina ze zdrowiem „nie są argumentem do tego, by patrzeć w przyszłość z naiwnym optymizmem w nadziei na zmianę w Rosji”.
Zwrócił uwagę na postać Dmitrija Miedwiediewa: „Kiedy był prezydentem uważany był na Zachodzie za liberalną twarz Rosji i podmuch nadziei na +demokratyzację Rosji+. Teraz jest jednym z najbardziej radykalnych zwolenników agresywnej i imperialnej polityki Rosji”.
„Na Kremlu – wyjaśnił – ludzie są mniej ważni od przesłanek systemowych i strategicznych. A one pozostają i pozostaną takie same: wrogie wobec Zachodu”.
Żaryn:
W Rosji, szczególnie na granicy z Ukrainą, narastają problemy społeczne