zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Żaryn: W rosyjskiej propagandzie przewija się rewizjonizm historyczny, który ma oczerniać Polskę

13:26, 03.10.2022;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

W rosyjskiej propagandzie przewija się rewizjonizm historyczny, który ma oczerniać Polskę – podał w poniedziałek w serii wpisów na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.


Podziel się:   Więcej

Rewizjonistyczne tezy dotyczące historii II wojny światowej znalazły się w programie telewizyjnym propagandzisty szczególnie aktywnego od agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego Władimira Sołowiowa.

Żaryn zaznaczył, że ten jeden z czołowych przedstawicieli krzykliwej i agresywnej propagandy Kremla uprawia rewizjonizm w celu oczernienia Polski.

„W swoim programie telewizyjnym Sołowiow fałszywie oskarżył Polaków o dokonywanie mordów na Żydach i o antysemityzm” – napisał minister w KPRM. Wskazał, że punktem odniesienia są dla niego książka Tomasza Grossa „Złote żniwa" i inne opinie tego autora.

„Sołowiow kłamliwie stwierdził, cytując fragment artykułu Grossa z 2015 r. dla niemieckiego dziennika Die Welt, że podczas II wojny światowej Polacy zamordowali więcej Żydów niż Niemców” – zaznaczył Żaryn na Twitterze.


Żaryn: Rękas wspiera Kreml, szerzy antypolskie kłamstwa


Żaryn: Budujemy zespół, który będzie monitorował i identyfikował zagrożenia w przestrzeni informacyjnej
Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych zauważył też, że propagandysta podważył wiarygodność danych liczbowych na temat polskich ofiar wojny i na tej podstawie wysnuł fałszywy wniosek o tym, że nie ma podstaw domaganie się reparacji wojennych przez Polskę od Niemiec.

Rosjanin w programie zakłamał też przyczyny wybuchu II wojny światowej wymazując rolę ZSRS i kolaborację Stalina z Hitlerem - dodał.

„Korzystając z sowieckiej narracji o braku wdzięczności Polaków za +wyzwolenie+ spod jarzma nazizmu, stwierdził, że wskutek działań samego Stalina Polska otrzymała po wojnie tereny, które jej się nie należały, jako że w 1939 r. przestała istnieć polska państwowość” – zacytował we wpisach wypowiedzi propagandzisty.


Raport o stratach wojennych Polski. Ogólna kwota strat 6 bln 220 mld 609 mln zł


Premier: Celem wojennym III Rzeszy było unicestwienie przeciwnika
Pełnomocnik polskiego rządu zaznaczył, że rewizjonizm historyczny i wybielanie zbrodni reżimu stalinowskiego to stałe narzędzie rosyjskiej propagandy.

„Kreml często umieszcza je w kontekście bieżących wątków politycznych i geopolitycznych i całość komponuje tak, by wzmocnić realizację własnych - wrogich dążeń – stwierdził minister we wpisach.


Szrot o raporcie o stratach wojennych: Ważny ze względów historycznych i relacji polsko-niemieckich

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych