zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Zauważalny wzrost nieuczciwych praktyk wymierzonych w parlamentarzystów

20:55, 15.06.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost nieuczciwych praktyk wymierzonych w parlamentarzystów, otrzymali oni wiadomości przypominające o zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z sejmowych urządzeń elektronicznych - przekazał PAP we wtorek dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.


Podziel się:   Więcej

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel przekazał na Twitterze, że we wtorek ktoś podjął próbę wyłudzenia danych dostępowych do poselskich maili. „Każdy może być narażony, a w kwestiach bezpieczeństwa w sieci odbywa się ciągły wyścig zbrojeń” – dodał.

W stanowisku przekazanym PAP dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka podkreślił, że „zdarzenie opisane przez jednego z posłów w mediach społecznościowych zostało zgłoszone do służb informatycznych Kancelarii Sejmu”.

Jak przekazał Grzegrzółka, wstępna ocena kwalifikuje ten incydent jako próbę wyłudzenia danych.

„Zdarzenie nie zostało zbagatelizowane, posłowie otrzymali wiadomości przypominające o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w korzystaniu z sejmowych urządzeń elektronicznych. W opinii sejmowych ekspertów od teleinformatyki, zauważalny jest w ostatnim czasie wzrost różnego rodzaju nieuczciwych praktyk wymierzonych w parlamentarzystów” – napisał dyrektor CIS.

Fogiel do swojego wpisu informującego o próbie wyłudzenia danych dostępowych do skrzynek pocztowych posłów dołączył zrzut ekranu, na którym widać wiadomość zatytułowaną „Powiadomienie o zagrożeniu uzyskaniem nieautoryzowanego dostępu do osobistych kont użytkowników”. W treści wiadomości zalecono zmianę hasła za pomocą specjalnego formularza, by zabezpieczyć konto pocztowe. „Ustawienia zostaną zastosowane po sprawdzeniu wprowadzonych danych. W przeciwnym razie twoje konto zostanie dezaktywowane” – głosi wiadomość, którą upublicznił Fogiel.

Na jej końcu widnieje podpis „Bardzo dziękuję za zrozumienie, Administrator Sejm RP”. Na grafice udostępnionej przez wicerzecznika PiS zwrócono uwagę na adres domniemanego admina – poczta@sej.pl.

Niejawne posiedzenie Sejmu: obrady w szczególnym rygorze dla posłów i dla dziennikarzy
W środę, na niejawnym posiedzeniu Sejmu, posłowie wysłuchają informacji w sprawie ostatnich cyberataków. Z prośbą, by zorganizować w trybie pilnym takie niejawne posiedzenie Izby, zwrócił się premier Mateusz Morawiecki.

Rzecznik rządu Piotr Müller wyjaśnił, że premier zwrócił się o zwołanie niejawnego posiedzenia izby, aby posłowie mogli zapoznać się z materiałami, które mają „charakter klauzulowany”.

Tydzień temu szef KPRM Michał Dworczyk poinformował o hakerskim ataku na skrzynkę mailową i media społecznościowe jego i jego żony. W oświadczeniu podkreślił, że „w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny”. Dworczyk ocenił, że „z całą pewnością można stwierdzić, iż celem tego typu cyberataków jest dezinformacja i w związku z tym właściwe służby specjalne RP prowadzą wszelkie niezbędne działania wyjaśniające”.

Rzecznik rządu, pytany czy ktoś inny z rządu oprócz szefa KPRM padł ofiarą ataków cybernetycznych, odparł, że na ten moment może powiedzieć tylko, że „jeżeli chodzi o ataki cybernetyczne, to ich skala jest szeroka i nie dotyczy tylko ministra Dworczyka, nie dotyczy tylko członków rządu, nie dotyczy tylko partii PiS, dotyczy szerokiej grupy osób”.

Premier chce posiedzenia Sejmu w trybie niejawnym

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych