zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Zbiera się Senat. W porządku obrad m.in. ustawa o wyborach prezydenckich

07:03, 01.06.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Trzydniowe posiedzenie Senatu, podczas którego ma rozpatrzyć dziewięć ustaw, m.in. ustawę o wyborach prezydenckich. rozpocznie się w poniedziałek o godz. 16.00. Rozpisanie nowych wyborów jest konieczne, ponieważ te zarządzone na 10 maja nie odbyły się.


Podziel się:   Więcej

Ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego Sejm uchwalił 12 maja.


Sejm uchwalił ustawę ws. tegorocznych wyborów prezydenckich

Dzień później trafiła ona do Senatu.


Marszałek Senatu skierował ustawę wyborczą do trzech komisji

Ustawa zakłada, że w wyborach tych głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego.


Morawska-Stanecka zgłosiła poprawkę, by ustawa ws. wyborów weszła w życie 6 sierpnia


W poniedziałek zbierze się Senat. W porządku obrad ustawa o wyborach prezydenckich
Senatorowie zajmą się również przygotowaną przez rząd zmianą przepisów o liczeniu PKB w regionach. Wynika ona ze zmiany metodologii liczenia liczby regionów w Unii Europejskiej.

Celem ustawy jest dostosowanie sposobu obliczania średniej wartości PKB na jednego mieszkańca do statystycznego podziału terytorialnego kraju.


Rząd przyjął projekt noweli ustawy o sposobie obliczania wartości rocznego PKB
Senat zajmie się również nowelizacją ustaw m.in. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawa dostosowuje przepisy do obecnie obowiązującej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Przewiduje ponadto, że organy rentowe nie będą musiały sporządzać PIT-40A w wypadku nadpłaty podatku. Zmienia też termin ważności wniosku podatnika o niepomniejszanie zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek na lata następne; będzie obowiązywał aż do jego wycofania.

Ponadto senatorowie mają podjąć uchwałę ws. roli mediów publicznych w wyborach prezydenta. Senat wzywa w uchwale m.in. TVP i Polskie Radio do zapewnienia pełnego obiektywizmu oraz rzetelności w prezentowaniu kandydatów w wyborach.

Senat przeprowadzi też drugie czytanie trzech projektów uchwał w sprawie zmiany regulaminu Senatu, które przewidują m.in. zmianę procedury wyboru i odwołania marszałka i wicemarszałków Senatu, a także umożliwiają prowadzenie posiedzeń Senatu, komisji i Prezydium Senatu w trybie zdalnym w wypadku wprowadzenia w Polsce stanów: nadzwyczajnego, zagrożenia epidemicznego lub epidemii.

Jak napisano w uzasadnieniu jednego z projektów, potrzeba zmiany regulaminu wynika także z uchwalonej 30 sierpnia 2019 r. ustawy o państwowej komisji ds. wyjaśniania przypadków pedofilii. Komisja ma składać się siedmiu członków -– trzech powołanych przez Sejm większością trzech piątych głosów, jednego powołanego przez Senat również większością trzech piątych głosów oraz po jednym powołanym przez: premiera, prezydenta i Rzecznika Praw Dziecka.


Sejm zmienia regulamin w związku z komisją ds. pedofilii

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych