zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Zdrowa Zielona Polska – KP złoży w Sejmie pakiet ustaw

14:20, 03.03.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

W piątek złożymy w Sejmie trzy projekty ustaw, które zakładają utworzenie systemu butelkomatów, zobowiązują producentów do umieszczenia na opakowaniu znaku wskazującego odpowiedni kosz na odpady i mają eliminować plastikowe torby dostępne w sklepach - zapowiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.


Podziel się:   Więcej

Kosiniak-Kamysz podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że klub Koalicja Polska-PSL przygotował pakiet rozwiązań w postaci trzech projektów ustaw - Zdrowa Zielona Polska.

Pierwszy projekt zakłada utworzenie systemu butelkomatów. Rozwiązanie to polega na wprowadzeniu „opłaty depozytowej” na puszki oraz butelki. – Butelkomaty, recyklomaty miałyby pojawić się w każdym sklepie o powierzchni powyżej 2 tys. m kwadratowych. Byłyby one współfinansowane przez europejskie i polskie fundusze przeznaczone na ochronę środowiska - wyjaśnił prezes PSL.

Przejdźmy wreszcie na zieloną stronę mocy, również pod względem recyklingu, pod względem segregacji butelek zwrotnych - apelował Kosiniak-Kamysz.

UE uzgodniła wprowadzenie zakazu plastikowych sztućców i słomek
Drugi projekt proponowany przez Koalicję Polską - PSL zobowiązuje producentów do umieszczenia na opakowaniu symbolu wskazującego odpowiedni kosz na odpady. – Tylko 66 procent naszych rodaków segreguje odpady, a 15 procent robi to dobrze. Dlatego chcemy ułatwić nam wszystkim funkcjonowanie w tej środowiskowej rzeczywistości za pomocą oznaczeń na produktach - podkreślił szef ludowców.

Trzeci projekt, który przedstawił Kosiniak-Kamysz, dotyczy wyeliminowania plastikowych toreb dostępnych w sklepach. – W sklepach przy kasie możemy kupić i torebkę papierową, i plastikową. My chcemy postawić tylko na te, które są biodegradowalne, które są w 100 proc. nieszkodliwe dla środowiska, są najbardziej ekologiczne. I tutaj też zadanie dla tych sklepów, żeby w najbliższym czasie przeszli tylko i wyłącznie na takie reklamówki, na takie torby, które dają szanse na ponowne wykorzystanie - powiedział lider PSL.

Od 2020 r. ewidencja odpadów wyłącznie drogą elektroniczną. Rząd przyjął projekt noweli

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
16-05-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych