zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Zgorzelski: Będzie ekspertyza, która zdementuje raport europosła Jakiego

17:13, 24.09.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Wicemarszałek Sejmu, polityk PSL Piotr Zgorzelski zapowiedział w piątek w Rzeszowie, że w przyszłym tygodniu przedstawi analizę, która - jak mówił - „zdementuje wszystkie rzeczy przedstawione w raporcie europosła


Podziel się:   Więcej

Na piątkowej konferencji prasowej na rzeszowskim Rynku Zgorzelski podkreślił, że PSL jest partią proeuropejską, a Polska, po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię, powinna być aktywnym graczem w Unii, dla dobra swych interesów. „Nie powinniśmy być państwem, które rozsadza od środka UE” - zaznaczył przy tym.

Polityk PSL podkreślił, że UE i obecność w NATO gwarantują Polsce bezpieczeństwo. „Trzeba tego strzec i nie można tym grać” – oświadczył.

Wicemarszałek Sejmu odniósł się tym samym do raportu, który kilka dni temu przedstawił europoseł Patryk Jaki z Solidarnej Polski.

- Rzekomo wynika z niego jak wiele Polska straciła na przynależności w Unii Europejskiej. Nie ma większej bzdury. Jako wicemarszałek zleciłem ekspertyzę, na podstawie której, w ciągu najbliższych dni przedstawimy w Sejmie opinię, która wszystkie te rzeczy przedstawione przez posła Jakiego, zdementuje - zapowiedział Zgorzelski.

Analizę ma przygotować prof. Jan Czekaj, ma ona być zaprezentowana w przyszłym tygodniu, w czwartek lub piątek w Sejmie.


Europosłowie Zjednoczonej Prawicy krytycznie o powiązaniu funduszy z praworządnością
Wicemarszałek podał, że bilans handlowy Polski w UE wynosi ponad 1 bln 650 mld zł. - Oczywiście także jest dodatni bilans, jeśli chodzi o składkę i fundusze pozyskiwane m.in. na Wspólną Politykę Rolną czy też na fundusze strukturalne. Także nasi obywatele, nasi przedsiębiorcy mają swobodny dostęp do rynków zachodnich - mówił.

W ocenie Zgorzelskiego, poprzez takie „nierzetelne raporty” jak europosła Jakiego, elektorat antyunijny w Polsce może wzrosnąć. - I będziemy musieli mierzyć się z takimi zagrożeniami jak w Wielkiej Brytanii. Stąd nasza propozycja, aby przynależność Unii Europejskiej wpisać do konstytucji - powiedział wicemarszałek i stwierdził, że w wielu krajach taki zapis w konstytucji się znajduje.

Obecny na konferencji poseł PSL z Podkarpacia Mieczysław Kasprzak poinformował, że klub KP-PSL na najbliższym posiedzeniu Sejmu zgłosi projekt ustawy obniżający podatek VAT na gaz, prąd i paliwa do 5 proc. - Dlatego, że mamy do czynienia z galopującym wzrostem cen. Cena hurtowa gazu wzrosła w tym roku czterokrotnie. Tak samo cena energii wzrasta drastycznie. Potrzebne jest szybkie działanie - dodał Kasprzak.


Patryk Jaki: Beata Szydło byłaby dobrym szefem PE

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
26-10-2021
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych