zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Zgorzelski o głosowaniu ws. ustawy o ochronie granicy: Trzeba być po stronie państwa, nie żadnej partii

09:46, 19.11.2021;   autor: kawi;   źródło: IAR

Wicemarszałek Sejmu i poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski powiedział, że w przypadku zagrożenia ojczyzny politycy powinny się jednoczyć, bez względu na przynależność partyjną. W ten sposób odniósł się do głosowania w sprawie rządowej nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwia wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej.


Podziel się:   Więcej

Piotr Zgorzelski przekonywał na antenie Polskiego Radia 24, że PSL jest „partią propaństwową”.

- Dla nas nie ma największego znaczenia to, czy flagę i sztandar Polski niesie dzisiaj taka partia, która dostała poparcie społeczne, czy inna, czy będziemy nieśli ją my. Po prostu chodzi o to, że są sytuacje, kiedy trzeba się wokół flagi jednoczyć, kiedy zagrożenie ojczyzny jest ewidentne - powiedział Zgorzelski.

Polityk dodał, że w takich przypadkach „trzeba być po stronie państwa, nie żadnej partii”.

Kumoch: Polska uważa, że Alaksandr Łukaszenką nie jest żadnym partnerem do rozmów
Według wicemarszałka są kwestie wyjęte spod bieżącej walki politycznej i taką właśnie jest bezpieczeństwo państwa. Z tego względu - jak wyjaśniał - w takich przypadkach PSL wspiera inicjatywy rządowe, na przykład budowę muru na granicy.

- A kiedy są ustawy dotyczące stanów nadzwyczajnych, to składamy poprawki, z nadzieją, że jeżeli zostaną przyjęte, to będziemy popierali. A w momencie, kiedy są odrzucane, to wstrzymujemy się, nie przeszkadzając rządowi - powiedział, dodając, że to właśnie rząd bierze odpowiedzialność za sytuację.

Za nowelizacją ustawy o ochronie granicy głosowało 245 posłów, 167 było przeciw, a 25 wstrzymało się od głosu. Odrzucone poprawki opozycji dotyczyły głównie obecności mediów w rejonie przygranicznym i możliwości wjazdu na ten teren organizacji pozarządowych.

Przepisy nie będą dotyczyły mieszkańców obszaru objętego zakazem, osób wykonujących tam pracę zarobkową oraz uczniów i osób korzystających z przejść granicznych. Zgodę na przebywanie innych osób, w szczególności dziennikarzy, będzie mógł wyrazić właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Premier: Powiedziałem kanclerz Merkel - nic o nas bez nas

Kalendarz transmisji

Grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
04-12-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych