zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Zmiana terminu posiedzenia Senatu ws. nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt

13:07, 24.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Dodatkowe posiedzenie Senatu poświęcone noweli ustawy o ochronie zwierząt prawdopodobnie odbędzie się 13 października, a nie 9 jak planowano – poinformowała wicedyrektor CIS Anna Godzwon. Ma to związek z wydłużającymi się pracami komisji nad nowelą i konsultacjami społecznymi.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki informował we wtorek, że prawdopodobnie zwoła na 9 października dodatkowe posiedzenie Senatu z myślą o rozpatrzeniu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Jak wówczas mówił, na posiedzeniu zaplanowanym na 29–30 września jest dużo punktów i może być zbyt mało czasu na przygotowanie szeregu poprawek do tej nowelizacji.

Grodzki podkreślał, że nowela „przemknęła przez Sejm w sposób ekspresowy” i „Senat musi znowu odgrywać rolę tej poważnej instytucji państwa, która zajmie się tym starannie, wysłucha wszystkich stron”.

W czwartek Godzwon powiedziała, że posiedzenie w sprawie noweli odbędzie się jednak prawdopodobnie 13 października. „Ostateczne decyzja w tej sprawie zapadnie we wtorek, gdy posiedzenia będą miały prezydium i konwent. Na pewno będzie dodatkowe posiedzenia poświęcone tej ustawie, natomiast pojawiła się ta data 13” – powiedziała wicedyrektor CIS.

Jak zaznaczyła, spodziewane przesunięcie terminu dodatkowego posiedzenia jest związane z wydłużającymi się pracami komisji senackich nad nowelą i konsultacjami społecznymi. Podkreśliła, że celem jest to, by prace zostały przeprowadzone rzetelnie i dogłębnie, a wszyscy biorący udział w konsultacjach zostali wysłuchani.

Komisja przeprowadziła wysłuchania publiczne ws. zmian w ustawie o ochronie zwierząt
Konsultacje społeczne ws. ustawy

W środę przedstawiciele branż hodowlanej, futrzarskiej, cyrkowej, schronisk dla zwierząt i organizacji zajmujących się ochroną zwierząt przedstawili na wysłuchaniu publicznym zorganizowanym przez senacką Komisję Ustawodawczą swoje stanowiska w kwestii zmian zawartych w noweli ustawy o ochronie zwierząt.

Podczas posiedzenia komisji, które trwało ponad 9 godzin, przedstawiciele organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, uzasadniając to koniecznością humanitarnego traktowania, popierali wprowadzenie zakazu hodowli na futra. Przekonywali też, że ubój rytualny jest jednym z największych okrucieństw wobec zwierząt i twierdzili, że powinien być całkowicie zakazany, a nie – jak głosi nowela – ograniczony do potrzeb polskich związków wyznaniowych.

Z kolei przedstawiciele branży mięsnej podnosili, że przepis ograniczający ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych spowoduje m.in. likwidację miejsc pracy, utratę rynków eksportowych czy znaczny spadek dochodów producentów żywności i hodowców. Przedstawiciele hodowców, twierdzili, że zakaz hodowania zwierząt na futra wprowadzany jest na podstawie jednostronnej, medialnej narracji i domagali się takich odszkodowań, jakie otrzymali inni hodowcy w Europie.

Zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych krytykowali przedstawiciele branży cyrkowej, którzy nazwali przepis „bezwzględnym”.

W czwartek w południe prace nad ustawą rozpoczyna senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Sejm uchwalił nowelę zakazującą hodowli zwierząt na futra i ograniczającą ubój rytualny

Kalendarz transmisji

Październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
30-10-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych