zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Znamy już datę wyborów prezydenckich 2020. Marszałek Sejmu przedstawiła kalendarz wyborczy

11:29, 03.06.2020;   autor: msies;   źródło: tvp.info, PAP

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła nową datę głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich. Prezydenta będziemy wybierać w niedzielę, 28 czerwca. Oznacza to, że ewentualna druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca. Zarządzenie dotyczące wyborów prezydenckich zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw i ruszy kampania wyborcza.


Podziel się:   Więcej

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowana została uchwała Państwowej Komisji Wyborczej ws. wyborów prezydenckich 10 maja. Jak stwierdzili sędziowie, w majowym terminie nie było możliwości głosowania na kandydatów.

Publikacja uchwały otworzyła drogę do zarządzenia nowej daty wyborów. Tę decyzję szybko – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – podjęła Elżbieta Witek.

12 maja Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą „mieszaną” – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie. Prace nad nią kontynuuowały od poniedziałku trzy połączone komisje senackie. Następnie trafiła na posiedzenie Senatu, który zaakceptował ustawę z poprawkami.

We wtorek został zwołany kolejny dzień posiedzenia Sejmu, podczas którego posłowie przyjęli ustawę z niektórymi poprawkami Senatu. Wieczorem ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Sejm zakończył prace nad ustawą dot. wyborów prezydenckich w 2020 r. Przyjął część poprawek Senatu
 
 
 
...
 
Ustawa w sprawie organizacji wyborów prezydenckich zakłada, że głosowanie odbędzie się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Choć zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

Kandydaci zgłoszeni do wyborów, które nie doszły do skutku, zgodnie z projektem ustawy PiS mogą wziąć udział w nowo rozpisanych wyborach bez konieczności ponownego zbierania 100 tys. podpisów poparcia.

Wiadomo już, że zbiórkę podpisów będzie musiał przeprowadzić kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, który w połowie maja zastąpił dotychczasową kandydatkę – Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Sejm zakończył prace nad ustawą dot. wyborów prezydenckich w 2020 r. Przyjął część poprawek Senatu
Marszałek Sejmu powiedziała na środowej konferencji prasowej, że zarządziła wybory na podstawie odpowiednich przepisów Konstytucji RP, Kodeksu wyborczego oraz ustawy z „2 czerwca 2020 roku o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego”.

– Zarządzam wybory prezydenta RP, datę wyborów zarządzam na niedzielę dnia 28 czerwca 2020, dni w których upływają terminy czynności wyborczych określa kalendarz wyborczy, stanowiący załącznik do niniejszego postanowienia – poinformowała.

Oznacza to, że ewentualna druga tura wyborów odbędzie się po dwóch tygodniach, 12 lipca 2020 roku.

Prezydent podpisał ustawę w sprawie organizacji wyborów
PKW nie zgłosiła uwag do kalendarza wyborczego

– Otrzymałam z PKW pismo, w którym PKW nie zgłasza żadnych uwag do kalendarza wyborczego przedstawionego przeze mnie, niedługo to moje postanowienie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw i będziemy mogli powiedzieć, że rozpoczynamy kampanię wyborczą – powiedziała Witek w środę na konferencji prasowej w Sejmie.

Marszałek Sejmu wyraziła nadzieję, że kampania prezydencka będzie uczciwa i „żebyśmy 28 czerwca mogli zagłosować i wybrać prezydenta, być może w I turze, jeśli nie – to za dwa tygodnie po 28 czerwca odbędzie się II tura”.

– Mam nadzieję, że wszystkie czynności wyborcze będą przeprowadzone bardzo sprawnie – podkreśliła Witek.

Sejm zakończył prace nad ustawą dot. wyborów prezydenckich w 2020 r. Przyjął część poprawek Senatu
„Opozycja nie pracowała nad wyborami, tylko nad tym, co zrobić, żeby się nie odbyły”

Przed 10 maja głównie Platforma Obywatelska, ale też inne partie opozycyjne pracowały, ale nie nad ustawami, tylko nad tym, co zrobić, żeby wybory nie mogły się odbyć w tym terminie – mówiła w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

– Prawo wyborcze to jedno z podstawowych praw każdego obywatela i nie może być tak, że jakakolwiek partia polityczna uznaje, że ona ma prawo decydować, czy wybory prezydenckie się odbędą i w jakim terminie – mówiła Elżbieta Witek. Dodała, że „mieliśmy z czymś takim do czynienia mniej więcej na początku marca”.

Witek przypomniała, że w lutym wybory prezydenckie zostały zarządzone na 10 maja, a następnie dziesięcioro kandydatów przystąpiło do kampanii, która została ograniczona przez pandemię koronawirusa. Wtedy – podkreśliła – „musieliśmy znaleźć rozwiązanie w sytuacji epidemicznej, które dałoby poczucie bezpieczeństwa” podczas przeprowadzania wyborów. Przypomniała o propozycji przewidującej głosowanie korespondencyjne.

– Wtedy okazało się, że ze strony opozycji napotkaliśmy zdecydowany opór i dziś już wiemy na pewno, że nie chodziło o życie, ani zdrowie Polaków, tylko o prywatny, partykularny interes – oceniła. – Już 8 kwietnia przewodniczący PO Borys Budka mówił, że w Senacie zrobią wszystko, żeby wybory nie mogły się odbyć w zaplanowanym terminie, powiedział nawet, że może się założyć, że ich wtedy nie będzie – mówiła Witek. Jej zdaniem w tamtym czasie „głównie Platforma Obywatelska, ale też inne partie opozycyjne pracowały, ale nie nad ustawami, tylko nad tym, co zrobić, żeby wybory nie mogły odbyć się 10 maja”.


Borowski: by wybory nie budziły wątpliwości, powinno się przyjąć senackie poprawki
– My w poczuciu odpowiedzialności za państwo i za prawo obywateli dotyczące tego aktu wyborczego, widząc, że jest zła wola ze strony opozycji (...) staraliśmy się przygotować takie przepisy, które pozwolą na przeprowadzenie wyborów – mówiła. Wskazywała w tym kontekście, oprócz propozycji wyborów korespondencyjnych, również na propozycję szefa Porozumienia Jarosława Gowina, która przewidywała przedłużenie kadencji obecnego prezydenta do 7 lat i braku możliwości reelekcji.

Jak jednak zauważyła, opozycja „torpedowała” każdy pomysł. – Zobaczyliśmy kolejną obstrukcję nie tylko w Senacie, gdy ustawa była trzymana 29 dni, ale też zaczęła się „akcja ulica, zagranica”, więc widać, że opozycja świetnie czuje się w chaosie, destrukcji i awanturze politycznej”. Dodała, że „wcale nie było dobrej woli, żeby się porozumieć i żeby wybory się odbyły”.

Marszałek Senatu: Wybory powinny odbyć się w terminie, który zapewni bezpieczeństwo
Ustawa wyborcza uchwalona w parlamencie

We wtorek weszła w życie ustawa o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Tego dnia zakończyły się prace parlamentu nad ustawą, następnie podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Weszła w życie z dniem jej ogłoszenia.

Ustawa przewiduje, że głosowanie odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, który pozytywnie zaopiniowała PKW, termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a rejestracji kandydatów – 10 czerwca.

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW została opublikowana w poniedziałek.

Senat otrzymał stanowisko GIS ws.wyborów korespondencyjnych