zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Znamy nazwiska nowych szefów sejmowych komisji

15:29, 14.11.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Komisje sejmowe wybrały swoich przewodniczących. Już wiadomo, że Marek Suski pokieruje komisją ds. Energii i Skarbu Państwa, Henryk Kowalczyk (PiS) został szefem Komisji Finansów Publicznych, Paweł Olszewski (PO) przewodniczącym Komisji Infrastruktury. Natomiast Komisją Edukacji, Nauki i Młodzieży pokieruje Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS).


Podziel się:   Więcej

Przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych został Henryk Kowalczyk.

Podczas posiedzenia komisji wybrano też pięciu jej wiceprzewodniczących – trzech z PiS i dwóch z KO.

Henryk Kowalczyk w ustępującym rządzie pełnił funkcję ministra środowiska. Był posłem V, VI, VII i VIII kadencji. Jego zastępcami zostali jednogłośnie wybrani: Krystyna Skowrońska (KO), Izabela Leszczyna (KO), Gabriela Masłowska (PiS), Tadeusz Cymański (PiS) i Andrzej Kosztowniak (PiS).


Henryk Kowalczyk przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych
Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa

Z kolei szefem sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa został Marek Suski (PiS). Suski dostał 30 głosów, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się. Komisja wybrała też bez głosów sprzeciwu wiceprzewodniczących. Z ramienia klubu PiS zostali nimi Ewa Malik i Maciej Małecki.

W prezydium komisji zasiądą także Mieczysław Kasprzak z klubu PSL-Kukiz’15, Tomasz Nowak z klubu KO i Robert Winnicki z Konfederacji.

Suski był m. in. szef gabinetu politycznego premiera. Był posłem na Sejm IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji.Marek Suski szefem sejmowej komisji energii i skarbu
Komisja Infrastruktury

Paweł Olszewski (KO) został wybrany na przewodniczącego sejmowej Komisji Infrastruktury. Za tą kandydaturą głosowało 31 posłów, jeden był przeciw. Nowy przewodniczący będzie miał czterech zastępców: jednego z KO i trzech z PiS.

Olszewski był m. in. sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, był posłem V, VI, VII i VIII kadencji.Kidawa-Błońska: Sejm wybierze w środę składy osobowe komisji sejmowych
Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży

Przewodniczącą Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży została Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS). Wybrano też sześcioro jej zastępców. Przewodniczącą i jej zastępców komisja wybrała spośród swoich członków.

Stachowiak-Różecka była posłanką na Sejm RP VIII i IX kadencji.


Mirosława Stachowiak-Różecka przewodniczącą sejmowej komisji edukacji
Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka

Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka przewodniczyć będzie Marek Ast. Był posłem na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji. W sprawował funkcję wojewody lubuskiego.
Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii

Szefem sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii został Jan Grabiec (KO). Otrzymał on 16 głosów, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się.

Grabiec był w 2015 r. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, posłem na Sejm VIII i IX kadencji, a także rzecznikiem prasowym Platformy Obywatelskiej.

Komisja Obrony Narodowej

Komisją Obrony Narodowej pokieruje poseł PiS Michał Jach, który pełnił tę funkcję również w poprzedniej kadencji Sejmu.

Członkowie komisji zdecydowali, że będzie ona miała sześciu wiceprzewodniczących.

Komisja Spraw Zagranicznych

Poseł PiS Zbigniew Rau został wybrany na przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Wiceprzewodniczącymi zostali Arkadiusz Mularczyk (PiS), Przemysław Czarnecki (PiS) oraz Paweł Kowal (KO) i Paweł Zalewski (KO).

Rau był senatorem VI kadencji oraz posłem na Sejm IX kadencji.
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny

Przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny została posłanka Lewicy Magdalena Biejat.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Komisją Rolnictwa i Rozwoju Wsi pokieruje Robert Telus. Otrzymał on 29 głosów, przy braku głosów przeciw i wstrzymujących się. Telus był posłem na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji.

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
08-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych