zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Żołnierze Wyklęci „poświęcili to co najcenniejsze - życie”

17:50, 01.03.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

– Młodzi ludzie w szczególny sposób zainteresowali się żołnierzami wyklętymi – powiedziała w poniedziałek w Toruniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak dodała, jest wdzięczna tym osobom m.in. członkom Związku Strzeleckiego „Strzelec”, bo kultywują najpiękniejsze cechy swoich poprzedników.


Podziel się:   Więcej

Witek wzięła w poniedziałek udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Toruniu. Podkreśliła, że przyjechała do tego miasta na zaproszenie Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

– To wyjątkowo dzień z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że mogę osobiście w Toruniu uczestniczyć w uroczystościach upamiętnienia wyjątkowych polskich bohaterów, polskich patriotów, jakimi byli Żołnierze Wyklęci – dla nas niezłomni – mówiła marszałek Sejmu.

Dla nich Bóg, honor i ojczyzna to były bardzo ważne trzy słowa, które wyszywano na sztandarach. Zwłaszcza wtedy, gdy Polacy walczyli o wolność i niepodległość. Żołnierze wyklęci nie pogodzili się z wolnością wprowadzaną na sowieckich bagnetach. Podjęli się walki. Poświęcili to co najcenniejsze – życie” – podkreśliła Witek.


Prezydent: Nasz żołnierz zawsze był bohaterski; chcemy też by był dobrze wyposażony


Dodała, że drugim powodem, dla którego odpowiedziała na zaproszenie Strzelców jest to, iż młodzi ludzie w szczególny sposób zainteresowali się Żołnierzami Wyklętymi.

– Młodzi ludzie zainteresowali się ich losami. Znaleźli wśród nich tych, z którymi chcieliby się utożsamiać. Zaczęli zadawać sobie pytanie: jak ja zachowałbym się na ich miejscu? Jak ja zachowałbym się na miejscu „Inki”? Czy potrafiłbym/potrafiłabym poświęcić własne życie dla ojczyzny? – mówiła Witek.

Jak podkreśliła, ci Strzelcy, którzy w poniedziałek w toruńskim kościele składali strzelecką przysięgę, są dla niej osobami wyjątkowymi.

– To wcale nie jest prosta i łatwa służba. Trzeba umieć poświęcić swój wolny czas, rodzinę, pogodzić naukę i pracę, obowiązki ze służbą w Związku Strzeleckim „Strzelec” – zauważyła marszałek Sejmu.
– Mieliśmy okazję usłyszeć o tym, co oni robią, jak naśladują swoich poprzedników – żołnierzy wyklętych – tych, dla których drugi człowiek i ojczyzna były najważniejsze. Strzelcy dziś też służą drugiemu człowiekowi. Jestem im bardzo wdzięczna, bo oni nie tylko pamiętają o żołnierzach wyklętych. To bardzo ważne, bo człowiek żyje tak długo, dopóty pamiętamy o nim. Ale także dla tego, że oni czerpią z życia żołnierzy niezłomnych najpiękniejsze cechy: honor, otwartość na drugiego człowieka. Przede wszystkim jednak ogromną miłość, którą noszą w swoim sercu do ojczyzny – powiedziała Witek.

Marszałek Sejmu wzięła w Toruniu udział w mszy świętej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, a później złożyła kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony 1 marca od 2011 roku. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych