zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Źródła finansowania wojska. Komisja obrony zajmie się projektem noweli

14:23, 05.07.2022;   autor: akune;   źródło: PAP

Projektem zmian w ustawie o obronie ojczyzny, poszerzających katalog wpływów do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, ma się w środę zająć sejmowa komisja obrony. Źródłem wpływów Funduszu, poza obligacjami BGK, będą mogły być także m.in. kredyty i pożyczki zagraniczne – zakłada poselski projekt nowelizacji.


Podziel się:   Więcej

„Potrzeba wprowadzenia zmian powstała w związku z przeprowadzonymi w Ministerstwie Obrony Narodowej pracami analitycznymi dotyczącymi obowiązujących przepisów, w wyniku których zidentyfikowano przepisy wymagające zmiany i uproszczenia. Projektowane zmiany mają również na celu usunięcie zapisów budzących wątpliwości interpretacyjne”– napisano w uzasadnieniu projektu.

Oprócz dotychczasowego źródła zasilania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych - ze środków z obligacji emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego – projekt zakłada wprowadzenie także wpływów pozyskiwanych przez BGK z innych zwrotnych środków finansowych, takich jak kredyty i pożyczki.

Ma to umożliwić pozyskiwanie pieniędzy z kredytów i pożyczek z międzynarodowych instytucji finansowych.

„Nowym kierunkiem wpływów” Funduszu mają być środki pochodzące ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi – np. uzyskane w ramach międzynarodowych inicjatyw zakupów uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Wprowadzenie tego przepisu projektodawcy uzasadniają tym, że tego typu środki są klasyfikowane jako pozabudżetowe.


Premier Morawiecki: Ustawa o obronie ojczyzny już jest realizowana
Projekt precyzuje także, że niektóre przepisy ustawy nie znajdą zastosowania w przypadku zakupu sprzętu i usług od USA w procedurze międzyrządowej, w ramach programu Foreign Military Sales (FMS).

Ten tryb „wiąże się z bezwarunkowym przyjęciem zasad i warunków określonych przez stronę amerykańską, stanowiących przedmiot prawa amerykańskiego” – przypomnieli projektodawcy.

Projekt odnosi się także do zamówień składanych za pośrednictwem NATO Support Agency (NSPA), które wiążą się z przyjęciem zasad, które obowiązują w NSPA.

Ustawa o obronie ojczyzny weszła w życie 23 kwietnia; zastąpiła 14 ustaw, w tym o powszechnym obowiązku obrony o finansowaniu sił zbrojnych i ustawę pragmatyczną, znowelizowała kilkadziesiąt innych. Ustawa wprowadziła nowe rodzaje służby wojskowej a także nowe, pozabudżetowe źródła finansowania wydatków obronnych, w tym wpływy z obligacji, spadków i darowizn.


Premier: Armia nie może być reliktem przeszłości, musi być gwarantem przyszłości

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
18-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych