zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Życie Kornela Morawieckiego było „darem dla Polski, darem dla świata”

09:55, 11.12.2019;   autor: msies;   źródło: tvp.info, PAP

– Ojciec zawsze kierował się misją krzewienia wolności i solidarności. Te dwie wartości, nieodłącznie powiązane, stanowiły kwintesencje jego życia – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości odsłonięcia we Wrocławiu pamiątkowej tablicy ku czci jego ojca – marszałka Kornela Morawieckiego.


Podziel się:   Więcej

– Ojciec zawsze kierował się misją krzewienia wolności i solidarności. Te dwie wartości razem ze sobą związane, razem ze sobą nieodłącznie powiązane, stanowiły kwintesencję jego życia, azymut jego działania – mówił szef rządu.

Wolność - dodał – to „swoboda podejmowania ryzyka, eksperymentowania, szukania nowych rozwiązań dla Polski, świata i dla ludzi”, a solidarność to „łączenie ludzi pomiędzy sobą, łączenie narodów, przybliżanie ich do siebie, szukanie pokoju, demokracji właśnie poprzez te wielkie wartości”.

– Wdzięczny jestem wszystkim, którzy przypominają o tym jak bardzo ukochał te dwie wartości, które są ponadczasowe, które są też nawet ponad Polską, ponad naszą ojczyzną - mówił premier i dodał, że jego ojciec odnajdywał te wartości zarówno w rzeczach małych jak i w rzeczach wielkich.
 
 
 
...
 
Szef rządu powiedział też, że życie Kornela Morawieckiego było „darem dla Polski, darem dla świata”. – Mój ojciec chciał również i chce dzisiaj cały czas tego, żeby Polska była również darem dla Polaków - powiedział.

– Tutaj na tej tabliczce kamiennej wyryte zostało jego imię, ale jego życie, jego tworzenie, dzieło jego życia, wyryte zostało na zawsze w historii Polski, ale nie tylko w historii, wyryte zostało w rzeczywistości naszej, dzisiejszej i w naszej przyszłości - dodał.
Odsłonięcie tablicy poświęconej zmarłemu we wrześniu Kornelowi Morawieckiemu odbyła się w ramach obchodów 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które organizuje KZ NSZZ „Solidarność” w Politechnice Wrocławskiej.

Sylwetka Kornela Morawieckiego

Kornel Morawiecki, działacz opozycji demokratycznej w PRL, przywódca „Solidarności Walczącej”, marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego zmarł 30 września w wieku 78 lat. Prezydent Andrzej Duda nadał mu Order Orła Białego, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej.

Kornel Morawiecki z wykształcenia był fizykiem. Zasłynął przede wszystkim jako założyciel i przewodniczący „Solidarności Walczącej”, organizacji, której głównym hasłem było odzyskanie niepodległości. W 1968 roku po raz pierwszy wystąpił przeciwko władzom PRL, uczestnicząc w wydarzeniach marcowych. W końcu lat 70. związał się z opozycją demokratyczną we Wrocławiu. Po 1980 roku był działaczem „Solidarności” we Wrocławiu, a po wybuchu stanu wojennego ukrywał się.

W 1982 roku po rozłamie w podziemnej „Solidarności” stanął na czele „Solidarności Walczącej”, która stała się najbardziej radykalną i bardzo mocno zakonspirowaną organizacją w latach 80, wydającą w podziemiu około 100 tytułów gazet i czasopism, realizującą audycje radiowe i organizującą demonstracje. Po 1990 roku stanął na czele Partii Wolności, krytycznie nastawionej do rzeczywistości III RP, m.in. do braku rozliczeń z komunizmem czy braku lustracji.

W 2010 roku startował w wyborach prezydenckich, a w 2015 roku został posłem, kandydując z list Kukiz'15. Był marszałkiem seniorem na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji. W 2016 roku odszedł z Kukiz'15 i założył ugrupowanie „Wolni i Solidarni”.

Nie żyje marszałek senior Kornel Morawiecki
Po uroczystości premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty pod tablicą poświęconą Tadeuszowi Kosteckiemu, pierwszej śmiertelnej ofierze stanu wojennego na Dolnym Śląsku.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych