zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Życzę wielu wyrazów wdzięczności za czynienie dobra”. List prezydenta z okazji 100. urodzin Józefa Walaszczyka

15:04, 14.11.2019;   autor: akune;   źródło: KPRP

Z okazji Pańskich 100. urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze gratulacje, życzenia dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności. Pragnę przekazać wyrazy głębokiego szacunku dla Pana życiowej postawy i czynów, a zwłaszcza za to, że podczas II wojny światowej pospieszył Pan na ratunek i znalazł schronienie dla kilkudziesięciu żydowskich współobywateli – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 100. urodzin Józefa Walaszczyka.


Podziel się:   Więcej

Z jubilatem spotkał się minister Wojciech Kolarski, który przeczytał i przekazał list z życzeniami od prezydenta.

„W imieniu Rzeczypospolitej chcę dziś z całego serca podziękować Panu za ten bezprzykładny heroizm, odwagę i wierność najwyższym zasadom” – czytamy w liście.

„Bardzo trudno opisać uczucia, jakie dostępne są komuś, kto mimo śmiertelnego zagrożenia, ratuje innych ludzi. O tym mówi poruszająca historia Pańskiego życia. Fundamentalne wartości, którymi kierował się Pan podczas swoich życiowych wyborów, ukształtowane zostały w II Rzeczypospolitej, pielęgnującej wolność i międzyludzkie braterstwo” – podkreślił prezydent Duda.

„Należy Pan do pokolenia, które kultywowało to dziedzictwo i w imię tych wskazań nie wahało się podejmować ogromnego ryzyka, często płacąc za nie najwyższą cenę” – dodał Andrzej Duda.
„Gratuluję pięknego jubileuszu”

„W tym szczególnym dla Pana dniu dziękuję również za długoletnią działalność społeczną w Polskim Towarzystwie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz za to, że pozostaje Pan świadkiem tamtych czasów pogardy, że niezmiennie zabiega o przekazywanie prawdy historycznej, niosąc swoje bezcenne świadectwo kolejnym pokoleniom” – napisał w liście do Józefa Walaszczyka prezydent Duda.

„Raz jeszcze serdecznie Panu gratuluję pięknego jubileuszu urodzin i życzę zdrowia, samych pogodnych dni spędzonych w gronie najbliższych oraz wielu wyrazów wdzięczności za czynienie dobra, które tak mocno wpisało się w Pańskie życie” – zakończył list prezydent.