zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Zyski Polski z integracji europejskiej są 10-krotnie wyższe niż bilans transferów bezpośrednich”

10:27, 23.09.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Zyski Polski z integracji europejskiej są 10-krotnie wyższe niż pozytywny bilans transferów bezpośrednich; ważne, by wspólny rynek postawić w centrum myślenia o autonomii strategicznej UE - mówił podczas konferencji dot. przyszłości UE zorganizowanej w kancelarii premiera minister ds. UE Konrad Szymański.


Podziel się:   Więcej

Z udziałem ministra ds. UE, ekspertów i analityków zorganizowana została w czwartek w kancelarii premiera konferencja „Czy autonomia strategiczna to właściwa odpowiedź UE na zmieniający się świat?”. Jest elementem serii debat o przyszłości Unii zainagurowanych przez Komisję Europejską, Radę Europejską i Parlament Europejski w maju tego roku.

W wystąpieniu otwierającym konferencję minister ds. UE podkreślał, że termin „autonomia strategiczna” przed kryzysem migracyjnym był stosowany w debacie na temat relacji międzynarodowych, a w wyniku kolejnych kryzysów przeniknął do szerszej grupy odbiorców.

Zdaniem Szymańskiego kryzys migracyjny sprzed kilku lat przywrócił pytania o sprawczość, kontrolę państwa oraz wpisanie w dyskurs o autonomii kwestii relacji transatlantyckich.

– Z polskiego punktu widzenia jedność Zachodu jest warunkiem koniecznym sukcesu, zapewnienia bezpieczeństwa – powiedział minister ds. UE.


Budżet UE na lata 2021-2027 do zmiany w związku z koronawirusem
 
 
 
...
 
Stwierdził, że obecnie autonomia strategiczna to nie tylko zagadnienie z obszaru bezpieczeństwa, ale w wyniku kryzysu spowodowanego pandemią, także z obszaru relacji handlowych. Szymański ocenił, że to nowe zjawisko z uwagi na to, że UE była zawsze beneficjentem wolnego handlu, a obecnie musi zmierzyć się z pytaniami o kształtowanie handlu międzynarodowego, skrócenie łańcuchów dostaw, protekcjonizm.

– Chcielibyśmy, aby odpowiedź na to doświadczenie była znacznie bardziej zrównoważona – zaznaczył minister ds. UE. – Korekta nie może oznaczać starego izolacjonizmu i protekcjonizmu – dodał.

„Wszyscy zarabiamy na wspólnym rynku ”


Szymański podkreślał rolę autonomii strategicznej UE w obszarze gospodarczym w oparciu o wspólny rynek. Stwierdził, że bardzo często w dyskusji publicznej członkostwo w Unii redukowane jest do transferów finansowych. Podkreślał, że transfery przynoszą Polsce realne korzyści, ale wraz z bogaceniem się kraju ich rola będzie słabnąć.

Zyski Polski z integracji europejskiej w obszarze integracji handlowej, przepływów handlowych są około dziesięciokrotnie wyższe niż ten niezwykle pozytywny bilans transferów bezpośrednich – mówił Szymański. – Korzystamy na wszystkich obszarach integracji europejskiej, nie tylko na transferach – podkreślił.


KPO: 4,5 mld euro na efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia
Minister ds. UE zapewniał, że Polska jest nie tylko biorcą, ale też dawcą wzrostu gospodarczego w UE oraz bezpieczeństwa, zwłaszcza na granicy wschodniej Wspólnoty. Podkreślał, że to od Polski zależy, czy krajowa gospodarka będzie przyciągać zarówno inwestycje, jak i reinwestycje.

Zdaniem Szymańskiego w obopólnym interesie, zarówno krajów Europy Środkowej, jak i krajów „starej UE” nazywających się „oszczędnymi”, jest przełamanie dyskusji o integracji UE jako bilansie transferów finansowych i ukazanie wszystkich aspektów integracji.

Wszyscy zarabiamy na wspólnym rynku, dlatego jest to tak ważne, żeby wspólny rynek postawić w centrum myślenia o autonomii strategicznej UE na przyszłość – to klucz do polskiego stanowiska i w tej dziedzinie nic się nie zmieniło od początku członkostwa Polski w Unii Europejskiej – powiedział Szymański.

Minister ds. UE akcentował także konieczność korekt w obszarze pomocy publicznej, polityki konkurencji, by dokonywać zmian w obszarach m.in. nowych technologii. Zastrzegł jednocześnie, że korekty te nie powinny wzmacniać nierównowagi i protekcjonizmów narodowych.

„Mam nadzieję, że na przełomie września i października KPO zostanie zaakceptowany przez KE”

Panele dyskusyjne


W ramach czwartkowej konferencji odbędą się trzy panele dyskusyjne poświęcone niezależności UE w sektorach strategicznych, walucie euro jako narzędziu wzmacniania pozycji UE oraz rywalizacji USA–Chiny w kontekście szans Europy.

W panelach wezmą udział oraz będą je moderować eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Ośrodka Studiów Wschodnich, Klubu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej oraz mediów.

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował decyzję ws. zasobów własnych w budżecie UE

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
24-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych