zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Retransmisje (VOD) » Inne

Konferencja prasowa prezentująca program Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu

 
 
 
...
 
 
Data: 2011-08-22

Ponad 100 interdyscyplinarnych spotkań i projektów z udziałem 300 artystów, naukowców oraz filozofów znalazło się w programie Europejskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się w dniach 8-11 września we Wrocławiu.

W poniedziałek we Wrocławiu podczas konferencji prasowej z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego zaprezentowano program Kongresu.

Trzy filary

Europejski Kongres Kultury będzie miał trzy ważne filary – powiedział minister kultury. - Filar artystyczny, niezwykle istotny, w ramach którego będziemy prezentowali różne przedsięwzięcia w formach do tej pory nieznanych, w duetach do tej pory niespotykanych, ale również we wszystkich możliwych obszarach aktywności kulturalnej – mówił minister.

Drugi filar – zdaniem Zdrojewskiego – ma mieć charakter intelektualny. W jego ramach odbędą się dyskusje na temat wpływu kultury na przemiany społeczne oraz gospodarcze na świecie.

Wreszcie trzeci filar to filar polityczny. We Wrocławiu odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów kultury krajów Unii Europejskiej – tłumaczył Zdrojewski.

Hasłem przewodnim kongresu jest „Kultura dla zmiany społecznej” (ang. Art for Social Change). Jak podkreślają organizatorzy, to hasło którym określane są działania artystyczne podnoszące świadomość społeczną i artystyczną uczestników. „To jeden z nurtów współczesnej sztuki, który ma wpływ na kształt społeczeństwa, jest czynnikiem zmiany, inspiracją dla innowacyjności i krytycznego myślenia”– napisano w materiałach prasowych Kongresu.

Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego (główny organizator Kongresu) Michał Merczyński podkreślił, że wydarzenia Kongresu mają pokazać kilka najważniejszych motywów, które pojawiają się w debacie o kulturze w Europie. – W części intelektualnej, w czasie 10 debat, będziemy starali się prześwietlić najważniejsze problemy, wokół których buduje się europejski dialog o kulturze – mówił dyrektor.

Osią intelektualną Kongresu ma być książka prof. Zygmunta Baumana „Kultura w płynnej nowoczesności”. Wykład Baumana zainauguruje wydarzenia Kongresu.
Debaty

W ramach Kongresu odbędą się również debaty w ramach inicjatywy Soul for Europe. – To inicjatywa, która przy jednym stole gromadzi europarlamentarzystów i urzędników unijnych oraz przedstawiciel organizacji pozarządowych – tłumaczył Merczyński. W ramach tej części Kongresu odbędą się trzy debaty: „Kultura i gospodarka w rozwoju Europy”, „Europejska Stolica Kultury - Model dla kultury” oraz „Rola i kierunki rozwoju programów kulturalnych Unii Europejskiej”.

Program artystyczny festiwalu zbudowano wokół pojęcia interdyscyplinarności. – Wydarzenia artystyczne stanowią bardzo mocną część Kongresu. Będzie to wielki festiwal sztuki, podczas które pokażemy kilkadziesiąt projektów, które we Wrocławiu będą miały swoją premierę – mówił Merczyński.

Sekcję filmową zdominuje projekt przygotowany przez zespół Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Będzie to przegląd zatytułowany Funny Games EU, w którego programie znalazło się 15 europejskich filmów z ostatnich 10 lat. Odbędzie się również pokaz specjalny filmu Wima Wendersa „Pina”, którego fabuła przedstawia legendę teatru tańca Pinę Bausch.

Co na scenie?

Wydarzeniem muzycznym ma być m.in. projekt, w którym wezmą udział kompozytor Krzysztof Penderecki, gitarzysta zespołu Radiohead Jonny Greenwood oraz guru współczesnej muzyki elektronicznej Aphex Twin. Swój projekt pokaże również kompozytor, producent i artysta rockowy Brian Eno. Będzie to przygotowany specjalnie na Kongres pokaz muzyczno-audiowizualny.

Z kolei wydarzenia teatralne zdominuje prapremiera spektaklu Krystiana Lupy i Doroty Masłowskiej „Poczekalnia.0”.

Wśród intelektualistów i artystów, którzy zapowiedzieli udział w Europejskim Kongresie Kultury, znaleźli się m.in. Zygmunt Bauman, Brian Eno, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Rybczyński czy Krystian Lupa.

Wydarzenia organizowane w ramach Kongresu będą odbywać się w kompleksie wrocławskiej Hali Stulecia w scenografii przygotowanej przez autorów polskiego pawilony na EXPO w Szanghaju.