zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Retransmisje (VOD) » Inne

Wizyta Waldemara Pawlaka w Bytomiu

 
 
 
...
 
 
Data: 2011-08-13

Z rodzinami, które zostaną wykwaterowane ze zniszczonych kamienic w bytomskiej dzielnicy Karb, spotkał się wicepremier Waldemar Pawlak. Wyraził nadzieję, że sytuacja zostanie szybko rozwiązana.

W ostatnich tygodniach kilka kamienic wyłączono z użytkowania, niemal sto rodzin zostało wykwaterowanych. W piątek Wyższy Urząd Górniczy poinformował, że spowodowane pracą kopalń uszkodzenia domów w Bytomiu-Karbiu nie wynikają z nieprawidłowości przy bieżącej eksploatacji węgla.

Panie wicepremierze my tutaj mieszkaliśmy – zawołała jedna z bytomianek. – My nie potrzebujemy szumu medialnego, tylko załatwienia sprawy w sposób taki, który pozwoli nam tutaj żyć bezpiecznie. To jest nasza podstawowa potrzeba i prosimy o pomoc w tej sprawie – zwróciła się do wicepremiera przedstawicielka mieszkańców z ulicy Pocztowej w Karbiu, Jolanta Dziuk.

Mieszkańcy pytali wicepremiera co oznacza wynik kontroli WUG. – Usłyszeliśmy, że szkody w Karbiu nie wynikają z nieprawidłowości przy bieżącej eksploatacji kopalni Bobrek-Centrum. Co to oznacza? Jeśli nie jest to szkoda kopalni, to kto jest winny? Nie mamy czasu dochodzić się ze wszystkimi. Nie możemy zaczynać życia od zera – pytała Dziuk.

Wicepremier Pawlak obejrzał z zewnątrz zamknięte budynki w Karbiu, był także w kilku mieszkaniach na ulicach Pocztowej i Technicznej.

„Mam pełne zaufanie do prezes Kompanii Węglowej”

Powiedział, że ma „pełne zaufanie do prezes Kompanii Węglowej Joanny Strzelec-Łobodzińskiej”. Wyraził nadzieję, że sytuacja zostanie szybko rozwiązana. Dodał, że m.in. za pieniądze z opłat za szkody górnicze będzie można odbudować ponad 300 mieszkań dla wszystkich mieszkańców z zagrożonych budynków.

Strzelec-Łobodzińska dodała, że Kompania Węglowa zwróciła się do miasta z ofertą wykupu terenu, z którego trzeba będzie wykwaterować prawdopodobnie jeszcze kilkaset osób.