zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Sondaże

CBOS: 49 proc. oddałoby głos na Andrzeja Dudę; 16 proc. na Rafała Trzaskowskiego

13:31, 09.06.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

84 proc. badanych deklaruje udział w wyborach prezydenckich. Spośród nich 49 proc. oddałoby głos na prezydenta Andrzeja Dudę, 16 proc. na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego, a 11 proc. na Szymona Hołownię – wynika z najnowszego sondażu CBOS, przeprowadzonego na przełomie maja i czerwca.


Podziel się:   Więcej

Z badania CBOS wynika, że wśród ankietowanych deklarujących udział w wyborach najwięcej zwolenników miał ubiegający się o reelekcję obecny prezydent Andrzej Duda. Popierało go 49 proc. badanych - niemal tyle samo, ile przed epidemią, w marcu – w sondażu z innym zestawem konkurentów.

W fazie przedkampanijnej nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, którego komitet nie był jeszcze w momencie badania zarejestrowany, zdobył wśród zdeklarowanych uczestników wyborów 16 proc. głosów. CBOS przypomniało, że poprzednia kandydatka KO Małgorzata Kidawa-Błońska w sondażu przeprowadzonym tuż przed wybuchem epidemii w Polsce, po miesiącu kampanii wyborczej, miała 15 proc. sympatyków, mniej niż miesiąc wcześniej (20 proc.).

W majowo-czerwcowym sondażu na trzecim miejscu znalazł się niezależny kandydat Szymon Hołownia z poparciem 11 proc., a więc znacznie więcej niż trzy i cztery miesiące temu, przy innym zestawie rywali (odpowiednio 6 proc. poparcia w marcu i 5 proc. w lutym).


Sondaż CBOS: Duda liderem I tury wyborów, Trzaskowski na pozycji drugiej
Kolejne miejsca

Kolejne miejsca zajęli Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Krzysztof Bosak - po 4 proc. głosów. Przed okresem epidemii kandydat PSL miał więcej zwolenników (w lutym – 5 proc., w marcu– 9 proc.).

Natomiast kandydat Konfederacji minimalnie poprawił swoje notowania (w lutym był to 1 proc., w marcu - 3 proc. poparcia).

Stawkę liczących się kandydatów zamyka obecnie kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń z poparciem 2 proc., który uzyskiwał lepszy wynik przed wybuchem epidemii, w innym zestawie konkurentów (w lutym – 4 proc., w marcu – 5 proc.). CBOS podało, że „pozostali kandydaci startujący w rywalizacji o najwyższy urząd w państwie uzyskali zupełnie nikłe poparcie”.


Sondaż dla „SE”: Trzaskowski zyskuje, Duda traci
Z badania wynika, że 84 proc. ankietowanych (72 proc. „na pewno”, a 12 proc. „raczej”) zadeklarowało chęć udziału w wyborach prezydenta (dokładny termin głosowania zdecydowanej większości ankietowanych nie był jeszcze wówczas znany). Przed epidemią, w marcu, o swoim pewnym udziale w wyborach prezydenckich mówiło niemal tyle samo badanych (86 proc.). Obecnie 9 proc. wskazało, że waha się, czy wziąć udział w głosowaniu, a 6 proc. z większą lub mniejszą pewnością twierdziło, iż nie odda głosu.

CBOS zaznaczyło, że„nie należy się spodziewać, że faktyczna frekwencja wyborcza okaże się równie wysoka jak sondażowe deklaracje”. Zauważono jednak, że w tym roku mobilizacja wyborcza Polaków jest większa, niż miało to miejsce pięć lat . Wówczas, w kwietniu 2015, w końcowej fazie kampanii wyborczej, udział w wyborach deklarowało 73 proc. respondentów.

W deklaracjach relatywnie najbardziej zdeterminowani do udziału w wyborach są ankietowani o prawicowych poglądach politycznych (94 proc.), osoby często uczestniczące w praktykach religijnych (kilka razy w tygodniu - 92 proc., raz w tygodniu - 90 proc.), respondenci w wieku 55-64 lata (91 proc.), mieszkający w najmniejszych miastach - do 20 tys. mieszkańców (91 proc.). Chęć udziału w głosowaniu jest tym większa, im wyższe wykształcenie badanych; na wybory wybiera się 89 proc. respondentów z wyższym wykształceniem i 80 proc. z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym. Wśród grup społeczno-zawodowych uczestnictwo w wyborach najczęściej zapowiadają renciści (91 proc.), emeryci, rolnicy, średni personel i technicy oraz kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem (po 89 proc.).


Sondaż prezydencki: Duda liderem, na podium Hołownia, Kosiniak-Kamysz i Bosak
Natomiast najrzadziej o swym udziale w wyborach, poza ankietowanymi z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym, mówią osoby negatywnie oceniające swoje położenie materialne (64 proc.) oraz respondenci sporadycznie (kilka razy w roku) biorący udział w praktykach religijnych (75 proc.), ludzie młodzi (między 18. a 24. rokiem życia – 78 proc., od 25. do 34. roku życia - 77 proc.), mieszkańcy dużych, choć nie największych miast (od 100 tys. do 500 tys. ludności - 79 proc.), a w grupach społeczno-zawodowych gospodynie domowe (75 proc.), robotnicy (niewykwalifikowani – 76 proc., wykwalifikowani - 77 proc.) oraz pracownicy usług (79 proc.). Absencję wyborczą zapowiada prawie jedna piąta robotników niewykwalifikowanych oraz osób niezadowolonych z warunków materialnych swojego życia (po 19 proc.).

Najbardziej zdeterminowany do udziału w wyborach elektorat niezmiennie ma Andrzej Duda. Zdecydowana większość jego zwolenników zapowiada, że na pewno pójdzie na wybory (91 proc.). Tylko minimalnie słabiej do udziału w wyborach zmobilizowany jest elektorat Rafała Trzaskowskiego – 87 proc. proc. jego zwolenników deklaruje, że z całą pewnością pójdzie głosować. Trochę rzadziej równie zdecydowane deklaracje składają wyborcy Krzysztofa Bosaka i Władysława Kosiniaka-Kamysza (po 83 proc. deklaracji pewnego uczestnictwa) oraz Szymona Hołowni (81 proc.). Na to, że jego zwolennicy pójdą do urn, w znacznie mniejszym stopniu niż konkurenci może liczyć Robert Biedroń. 65 proc. jego elektoratu deklaruje, że na pewno uda się do lokali wyborczych, by oddać na niego swój głos.


Sondaż wyborczy: Zdecydowana przewaga Andrzeja Dudy nad kontrkandydatami
Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia”

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono na reprezentatywnej imiennej próbie losowej pełnoletnich mieszkańców Polski w ramach procedury mixed-mode.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 22 maja do 4 czerwca 2020 roku na próbie liczącej 1308 osób (w tym: 61,6 proc. metodą CAPI, 24,4 proc. – CATI i 14 proc. - CAWI).

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
07-08-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych