zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Sondaże

CBOS: 56 proc. dobrze ocenia działalność prezydenta; 38 proc. - negatywnie

15:08, 01.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

56 proc. badanych pozytywnie ocenia działalność prezydenta Andrzeja Dudy, negatywną opinię wyraziło 38 proc. Dobrze działania Sejmu i Senatu oceniło po 36 proc. badanych, negatywną opinię Sejmowi wystawiło 50 proc., a Senatowi 44 proc. ankietowanych - wynika z sierpniowego sondażu CBOS.


Podziel się:   Więcej

W stosunku do sondażu z lipca odsetek zadowolonych z prezydentury Andrzeja Dudy wzrósł o 3 punkty procentowe; o 2 punkty procentowe spadł natomiast odsetek ankietowanych oceniających ją negatywnie. 6 proc. ankietowanych odpowiedziało „trudno powiedzieć” (spadek o 1 pkt. proc.) na pytanie o ocenę działalności prezydenta.

CBOS wskazuje, że zadowolenie z działalności prezydenta wyraża zdecydowana większość zwolenników PiS, respondentów o poglądach prawicowych oraz najbardziej zaangażowanych w praktyki religijne (uczestniczących w nich kilka razy w tygodniu). Ponadto – według ośrodka – w większym stopniu niż inni pozytywnie oceniają ją także badani uczestniczący w praktykach religijnych nie rzadziej niż raz w miesiącu, starsi respondenci (55+), mieszkańcy wsi, osoby mające wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe i uzyskujące niskie dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym (poniżej 1500 zł).

„Natomiast opiniami negatywnymi wyróżniają się potencjalni wyborcy ugrupowań opozycyjnych, zwłaszcza Lewicy i KO, badani deklarujący lewicową orientację polityczną, niepraktykujący religijnie, mieszkańcy największych miast, najlepiej wykształceni, uzyskujący wysokie dochody per capita, a także osoby źle oceniające swoją sytuację materialną oraz mające mniej niż 35 lat” – zauważa CBOS.
Z badania wynika ponadto, że pozytywnie o prezydenturze Andrzeja Dudy wypowiada się ogromna większość jego elektoratu z II tury wyborów prezydenckich, natomiast wśród głosujących wówczas na Rafała Trzaskowskiego dominują głosy krytyki.

Ponadto według sondażu połowa respondentów (50 proc.) negatywnie oceniła w sierpniu pracę Sejmu, co oznacza spadek o 1 pkt. proc. w stosunku do badania z lipca. Pozytywną opinię wyraziło 36 proc. badanych, czyli o 1 pkt. proc. więcej. 14 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat (bez zmian w stosunku do lipcowego sondażu).

44 proc. respondentów jest niezadowolonych z pracy Senatu, czyli o 2 pkt. proc. więcej niż w poprzednim sondażu; pozytywnie ocenia ją 36 proc., co oznacza spadek o 2 pkt. proc. w porównaniu z lipcem,; 20 proc. odpowiedziało „trudno powiedzieć” (bez zmian).

CBOS spytał również ankietowanych o ocenę działalności Państwowej Komisji Wyborczej. Pozytywnie o pracy PKW wypowiedziało się w sierpniu 61 proc. respondentów (spadek o 2 pkt. proc. w stosunku do lipca); negatywnie – 16 proc. (wzrost o 7 punktów proc.). 23 proc. badanych nie ma zdania na ten temat (spadek o 5 punktów proc.).

„Notowania Państwowej Komisji Wyborczej po II turze wyborów prezydenckich są gorsze niż po pierwszej” – wskazuje sondażownia.

CBOS przeprowadził sondaż w ramach procedury mixed–mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano od 18 do 27 sierpnia w grupie 1149 osób.

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych