zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Sondaże

CBOS: 68 proc źle ocenia prace Sejmu; 49 – Senatu; pogorszyły się oceny prezydenta i TK

15:22, 25.11.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Działalność Sejmu dobrze oceniło 19 proc., źle 68 proc. respondentów; Prace Senatu pozytywnie ocenia 31 proc. badanych, negatywnie - 49 proc; pogorszyły się oceny prezydenta i TK – odnotowało Centrum Badania Opinii Społecznej w listopadowym sondażu.


Podziel się:   Więcej

Centrum zaznacza, że ze względu na sytuację epidemiczną badanie realizowane było w ramach procedury mixed mode. Każdy respondent wybierał sposób przeprowadzenia wywiadu –albo wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), albo wywiad telefoniczny (CATI), albo samodzielne wypełnienie ankiety przez internet (CAWI). W stosunku do poprzedniego badania CBOS mniej respondentów niż przed miesiącem odpowiadało bezpośrednio ankieterowi, więcej telefonicznie i przez internet.

Ocena pracy Sejmu


Działalność Sejmu dobrze oceniło 19 proc. (tyle samo w badaniu z ostatniej dekady października), źle 68 proc. respondentów CBOS (o 1 punkt procentowy więcej niż w poprzednim badaniu).

Ocena pracy Senatu


O pracach Senatu pozytywnie wypowiedziała się niespełna jedna trzecia badanych - 31 proc. (o 3 punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu), a z dezaprobatą niemal połowa - 49 proc. (spadek o 5 p. proc.).


Sondaż CBOS. Zobacz, jak Polacy oceniają pracę rządu i premiera

Noty prezydenta


Jak zaznaczają autorzy badania, odnotowało najgorszy odbiór prezydentury Andrzeja Dudy od objęcia przezeń urzędu w 2015 r.

Pozytywnie o działalności prezydenta wypowiedziało się dwie piąte Polaków – 41 proc. – o jeden punkt procentowy mniej niż w ostatnim październikowym badaniu CBOS).

Ponad połowa - 52 proc. (wzrost o 3 p. proc.) wyraziła niezadowolenie z prezydentury Dudy.


CBOS: Szymon Hołownia i Andrzej Duda z największym zaufaniem społecznym

Pogorszenie opinii o Trybunale Konstytucyjnym


– Od września nastąpiło znaczne pogorszenie opinii o Trybunale Konstytucyjnym, które obecnie są najbardziej krytyczne, odkąd je monitorujemy, czyli od 2002 roku – zaznaczył ośrodek w komunikacie z najnowszego badania.

Złe oceny działalność TK wyraziło 59 proc. respondentów – o 26 punktów procentowych więcej niż w poprzednim badaniu dotyczącym TK przeprowadzonym we wrześniu. Dobrze oceniła TK jedna piąta badanych (20 proc. – spadek o 9 punktów).

„Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niekonstytucyjności aborcji ze względu na ciężkie upośledzenie płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu negatywnie przełożył się na społeczny odbiór tej instytucji. Oceny pracy TK są obecnie rekordowo złe” – zaznaczyło CBOS.


Szczerski: Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego powinno być opublikowane

„Aktualne problemy i wydarzenia”


Badanie z cyklu „Aktualne problemy i wydarzenia” CBOS przeprowadziło na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL, stosując procedurę mixed-mode.

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod badania: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w od CBOS (metoda CAWI).

Zestaw pytań i struktura sondażu były takie same. Badanie zrealizowano 5-15 listopada 2020 roku na próbie liczącej 1052 osoby (w tym: 43 proc. metodą CAPI, 42,4 proc. CATI i 14,6 proc metodą CAWI).

Poprzednie badanie ocen parlamentu i prezydenta CBOS zrealizowało 19-29 października na próbie liczącej 1040 osób (w tym: 49,7 proc. metodą CAPI, 35,1 proc. - CATI i 15,2 proc. CAWI).


Szczerski: Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego powinno być opublikowane

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
20-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych