zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Sondaże

CBOS: Prezydent i premier cieszą się największym zaufaniem społeczeństwa

17:50, 06.07.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

56 proc. ankietowanych ufa prezydentowi Andrzejowi Dudzie, 53 proc. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu – wynika z sondażu CBOS zaufania do polityków, przeprowadzonego przed I turą wyborów. Na trzecim miejscu rankingu znalazł się minister zdrowia Łukasz Szumowski, któremu ufa 49 proc. badanych.


Podziel się:   Więcej

Badanie CBOS przeprowadzone w czerwcu, przed I turą wyborów prezydenckich, pokazuje, że zaufanie w stosunku do Andrzeja Dudy utrzymuje się na tym samym poziomie co na przełomie maja i czerwca. Nieufność wobec prezydenta wyraziło natomiast 36 proc. ankietowanych, czyli o 3 pkt proc. więcej niż we wcześniejszym sondażu.

Drugim po prezydencie politykiem cieszącym się największym zaufaniem jest premier Mateusz Morawiecki. Szefowi rządu ufa 53 proc. ankietowanych, a nie ufa – 35 proc., co oznacza, że notowania premiera utrzymały się na poziomie z przełomu maja i czerwca – wskazano.

Trzecie miejsce pod względem rozmiarów społecznego zaufania zajmuje minister zdrowia Łukasz Szumowski z zaufaniem 49 proc. respondentów (spadek o 4 pkt proc.) i z nieufnością wyrażoną przez 31 proc. badanych (wzrost o 6 pkt).
Na kolejnych pozycjach czerwcowego rankingu, z zaufaniem około dwóch piątych ankietowanych, lokują się: minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro (41 proc. deklaracji zaufania, 39 proc. nieufności), prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński (odpowiednio 40 proc. i 48 proc.) oraz – najlepiej oceniany spośród liderów opozycji – szef Polskiego Stronnictwa Ludowego i kandydat w wyborach prezydenckich, Władysław Kosiniak – Kamysz (odpowiednio 40 proc. i 26 proc).

Na końcowych pozycjach czerwcowego rankingu zaufania lokują się: lider Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty (18 proc. deklaracji zaufania i 30 proc. nieufności), szef kancelarii premiera Michał Dworczyk (18 proc. deklaracji zaufania i 17 proc. – nieufności) oraz lider wchodzącej w skład Konfederacji WiN partii KORWiN, Janusz Korwin-Mikke (17 proc. deklaracji zaufania i 56 proc – nieufności).

Badanie CBOS przeprowadzono w ramach procedury mixed–mode od 15 do 25 czerwca 2020 roku na próbie liczącej 1378 osób (w tym: 65,3% metodą CAPI, 20,8% – CATI i 13,9% – CAWI).