zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Sondaże

Gospodarka mocną stroną rządu. Sondaż poparcia gabinetu Mateusza Morawieckiego

11:20, 09.09.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

42 proc. badanych zadeklarowało się jako zwolennicy rządu Mateusza Morawieckiego; a po 27 proc. respondentów, określiło się jako jego przeciwnicy lub wyraziło obojętność wobec jego działań – wynika z sierpniowego sondażu CBOS.


Podziel się:   Więcej

W sierpniu wzrósł – w stosunku do badania z poprzedniego miesiąca – o 2 pkt proc. odsetek osób deklarujących się jako zwolennicy rządu, liczba deklarujących się jako jego przeciwnicy wzrosła natomiast o 1 punkt proc., a odsetek obojętnych zmalał o 2 punkty proc. Również odsetek odpowiadających na to pytanie „trudno powiedzieć” zmalał – o 1 punkt proc. (z 5 proc. w lipcu do 4 proc. w sierpniu).

Dobrze efekty pracy rządu ocenia 53 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.), prawie co trzeci (31 proc., spadek o 1 pkt proc.) źle ocenia działalność rządu, a 16 proc. oceniając rezultaty działań rządu wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" (spadek o 2 pkt. proc.).

CBOS zapytał również respondentów o ocenę polityki gospodarczej rządu. W sierpniu 54 proc. respondentów (wzrost o 6 pkt proc. w porównaniu do lipca) oceniło, że polityka rządu stwarza szanse poprawy sytuacji gospodarczej. Przeciwną opinię wyraziło 35 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc. w porównaniu z lipcem); 11 proc. nie miało zdania w tej sprawie (spadek o 3 pkt proc.).CBOS: W lipcu niewielki spadek zwolenników rządu i premiera Morawieckiego
49 proc. ankietowanych zadowolonych, że premierem jest Mateusz Morawiecki

Zadowolenie z tego, że premierem jest Mateusz Morawiecki wyraziło w sierpniu 49 proc. ankietowanych przez CBOS – o 1 pkt proc. więcej niż w lipcu. 32 proc. jest z tego niezadowolonych (bez zmian), a nie ma zdania w tej kwestii 19 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc. w stosunku do badania z ubiegłego miesiąca).

„Wyniki sierpniowego badania pokazują, że wydarzenia z drugiej połowy wakacji nie odbiły się na notowaniach rządu, wręcz przeciwnie – w niektórych aspektach nastąpiła poprawa ocen obecnego gabinetu. Praktycznie bez zmian pozostał stosunek do rządu i zadowolenie z tego, że na jego czele stoi Mateusz Morawiecki. Więcej osób niż przed miesiącem dobrze ocenia wyniki działalności rządu premiera Mateusza Morawieckiego od czasu objęcia przezeń władzy. Największa zmiana dotyczy szans, jakie, w opinii respondentów, polityka obecnego rządu stwarza wobec poprawy sytuacji gospodarczej. W tym obszarze odsetek pozytywnych ocen sięga obecnie 54 proc. i jest najwyższy od ponad roku” – zauważa w komentarzu do badania CBOS.

CBOS przeprowadził badanie na liczącej 1029 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski w dniach 22-29 sierpnia metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).


CBOS: coraz więcej zwolenników rządu i premiera

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
26-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych