zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Sondaże

Kantar: nieznaczny spadek notowań rządu, premiera i prezydenta

09:38, 28.08.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

Oceny działalności rządu, premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy wyrażane w sierpniu przez respondentów ośrodka Kantar nieznacznie spadły w porównaniu z lipcem; w najnowszym badaniu oceny pozytywne prezydenta i premiera przeważają nad negatywnymi, ocena netto rządu wyniosła natomiast minus 1 pkt proc.


Podziel się:   Więcej

Odsetek oceniających pozytywnie pracę rządu wyniósł 43 proc., negatywną ocenę wystawiło mu 44 proc. respondentów. Jak zaznaczył Kantar, w sierpniu oceny działalności rządu nieznacznie spadły – odsetek osób dobrze oceniających pracę polskiego rządu było o 2 pkt proc. mniej niż w lipcu; odsetek badanych źle oceniających rząd wzrósł o 5 pkt proc.

Premier jest częściej oceniany dobrze niż źle – 45 proc. uczestników sondażu oceniło jego prace dobrze, negatywną ocenę wystawiło Morawieckiemu 43 proc. ankietowanych. W porównaniu z lipcem nie zmienił się odsetek ocen pozytywnych, zarazem o 4 pkt proc. w porównaniu z lipcem wzrósł odsetek respondentów źle oceniających szefa rządu.

Sondaż: Duda, Morawiecki i Kaczyński liderami rankingu zaufania
W sierpniu, podobnie jak w poprzednich miesiącach, częściej dobrze niż źle był oceniany prezydent Andrzej Duda. Zadowolenie z oceny pracy głowy państwa wyraziło 48 proc. pytanych; przeciwnego zdania było 40 proc. respondentów. Nie zmienił się odsetek zadowolonych z tego, jak swoje obowiązki wypełnia prezydent, o 3 pkt proc. wzrósł natomiast udział niezadowolonych.

Ocena netto premiera spadła o 4 pkt proc. i wyniosła w sierpniu 2, ocena netto rządu pogorszyła się o 7 pkt proc. i osiągnęła wartość ujemną – minus 1; prezydent otrzymał ocenę netto niższą o 3 pkt proc. niż w lipcu, i wyniosła ona 8.

„Opinia publiczna jest niemal równo podzielona, jeśli chodzi o oceny działalności rządu i premiera. Nieco lepiej Polacy wypowiadają się o pracy prezydenta – nieco więcej jest zadowolonych niż krytyków. Jednak w porównaniu z poprzednim pomiarem widać spadek poparcia dla działań wszystkich trzech instytucji władzy” – skomentował ośrodek wyniki swojego najnowszego sondażu. Kantar zwrócił uwagę, że najwyraźniejsze podziały opinii można zaobserwować w elektoratach. „Zwolennicy PiS są niemal jednomyślni i niezmiennie od wielu miesięcy pozytywnie oceniają pracę rządu, premiera i prezydenta. Zwolennicy Koalicji Obywatelskiej są bardzo krytyczni, ale wzrost negatywnych ocen odnotowaliśmy głównie wśród elektoratów Lewicy, PSL i Kukiz'15” – podsumował ośrodek.

Badanie przeprowadzono w dniach 9–14 sierpnia br., na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, 1011-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Kalendarz transmisji

Styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
26-01-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych