zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Sondaże

TNS OBOP dla programu „Forum”

Mocno rośnie PiS, w Sejmie też Ruch Palikota

18:05, 16.09.2011;   autor: miha;   źródło: TNS OBOP

Gdyby w najbliższą niedzielę odbyły się wybory parlamentarne, Platforma Obywatelska zdobyłaby 40 proc. głosów. To o 7 proc. więcej, niż PiS. Dystans między największymi partiami mocno się jednak zmniejsza. W ciągu tygodnia PO straciła 4 punkty proc., a PiS zyskało aż 8 pkt. Do Sejmu miałby szansę wejść Ruch Palikota, na którego skłonnych jest głosować 5 proc. obywateli. Badanie przeprowadził ośrodek TNS OBOP dla programu Forum.


Podziel się:   Więcej

PiS goni Platformę, ale zmieniło się poparcie również dla innych partii. W ciągu ostatniego tygodnia SLD stracił 3 punkty procentowe, PSL zyskało 2 punkty, podobnie jak Ruch Palikota.

Według ośrodka, do Sejmu weszłoby pięć partii – PO, PiS, SLD, PSL i Ruch Palikota. Sojusz Lewicy Demokratycznej mógłby liczyć na 11-procentowe poparcie, PSL przekroczyłby próg wejścia do izby niższej o dwa procent (7 proc poparcia). Niedawno powstały Ruch Palikota byłby ostatnią partią, której członkowie uzupełniliby ławy poselskie. Na granicy błędu statystycznego (1 proc.) znajdowałoby się Polska Jest Najważniejsza. Na „inne partie” oddanie głosu zadeklarowało 3 proc. respondentów.

OBOP zapytał również o motywacje wyborcze Polaków. Więcej niż jedna trzecia odpowiedzi wskazywała na program partii jako najważniejszy czynnik decyzyjny. Co piąty respondent uważa, że liczą się dokonania danej partii, 19 proc. kieruje się przekonaniami wobec konkretnego kandydata. Prawie co dziesiąty Polak zwraca uwagę na osobowość liderów, a aż 17 proc. badanych nie było w stanie określić swoich przesłanek podczas oddawania głosu.

Po godzinie 20:10 w programie Forum na antenie TVP Info będzie można również zapoznać się z obywatelską oceną prac Sejmu, a także punktem widzenia Polaków w kwestii parytetów.

Badanie zrealizował ośrodek TNS OBOP na zlecenie TVP. W dniach 14 i 15 września zrealizowano 1000 wywiadów telefonicznych na reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski w wieku 18 lat i więcej. Ośrodek zastrzega możliwość wystąpienia błędu w wysokości do 3,1 proc.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych