zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Sondaże

Sondaż dla „DGP”: 35 proc. respondentów ocenia, że powrót Donalda Tuska wzmocni opozycję

08:07, 21.06.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

41 proc. zapytanych o zapowiadany powrót Donalda Tuska do polityki uważa, że to osłabiłoby opozycję, 35 proc. ankietowanych jest przeciwnego zdania - podaje w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna” przytaczając wyniki sondażu zleconego przez „DGP” i RMF FM.


Podziel się:   Więcej

„Jaki efekt dla opozycji przyniósłby zapowiadany powrót Donalda Tuska do bieżącej polityki? Aż 41 proc. zapytanych o to przez United Surveys na zlecenie DGP i RMF FM uważa, że to osłabiłoby opozycję. 35 proc. ankietowanych jest przeciwnego zdania. O efekcie wzmocnienia przekonani są przede wszystkim wyborcy PO i Lewicy. Elektorat Hołowni jest tu podzielony, natomiast wyborcy PSL i PiS uważają, że powrót Tuska nie przyniesie opozycji niczego dobrego” - podaje „DGP”.

Wyniki sondażu komentują politycy PO. - Jak na polityka, który od kilku lat nie jest aktywny na polskiej scenie, to dobry wynik - mówi cytowany przez „DGP” ważny polityk PO. Podkreśla, że PiS obawia się Tuska, bo wygrywał z prawicą i ma zdolność jednoczenia czy budowania szerszych konstrukcji politycznych. Jego zdaniem, badanie pokazuje, że Tusk dla dobra opozycji powinien się zaangażować w bieżącą politykę. Skrajnie inne są oceny wyborców PiS, ale także PSL, którzy nie pałają sympatią do byłego premiera.

Sondaż: Zjednoczona Prawica przed Polską 2050. Które partie na kolejnych miejscach?
- Co do formy zaangażowania Tuska są znaki zapytania. Sprawa ma się wyjaśnić w tym tygodniu - pisze gazeta. - Rozmowy trwają, cieszymy się z deklaracji i zaangażowania Donalda Tuska we wsparcie Platformy i całej opozycji - komentuje Jan Grabiec, rzecznik PO.

- Jeśli wierzyć pojawiającym się doniesieniom, plan zakłada, że przewodniczący Borys Budka ogłosi rezygnację, a jego miejsce zajmie Donald Tusk, najpewniej w charakterze pełniącego obowiązki szefa Platformy Obywatelskiej - pisze „DGP”.

Ale - jak dodaje „DGP” - jeden z jej rozmówców studzi emocje. - Na razie rozmowy trwają, różne scenariusze wchodzą w grę - mówi gazecie jeden z polityków PO. „DGP” przytacza też wpis Pawła Grasia, bliskiego współpracownika Donalda Tuska i byłego rzecznika jego rządu, który przypomniał na Twitterze fragment ostatniego wywiadu Tuska dla TVN: „Czytam różne scenariusze, ale to nie są moje scenariusze. Ja sobie sam piszę scenariusze”.

Andrzej Duda liderem rankingu zaufania. Kto na kolejnych miejscach?

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych