zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Sondaże

Sondaż dla „Rz”: Niezadowoleni z rządu

07:55, 25.01.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Polacy krytyczni wobec strategii walki z pandemią - wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Na złe nastroje wpływa ogólna sytuacja w kraju - twierdzą cytowani przez dziennik eksperci.


Podziel się:   Więcej

Polski rząd nie przygotował kraju na piątą falę pandemii - wynika z sondażu IBRiS opublikowanego we wtorek w „Rzeczpospolitej”. „Takiej odpowiedzi udzieliło aż 66,2 proc. ankietowanych. Działania rządu dobrze ocenił nieco więcej niż co czwarty (26,7 proc.). Zdania w tej sprawie nie ma 7 proc. badanych” - czytamy.

- Grupa osób niezadowolonych nie jest homogeniczna. Są w niej zarówno osoby, które oczekują większych obostrzeń, jak i te, które chcą poluzowania - mówi cytowany przez „Rz” Marcin Duma, szef IBRiS. Jak dodaje, „rząd jest obecnie w trudnej sytuacji, bo niezależnie od tego, jakie działania by podjął, i tak zostaną one krytycznie odebrane przez określoną grupę Polaków”.

Szrot: Prezydentowi zależy, by Polacy dostali rzetelną informację o ewentualnych podsłuchach
Według gazety, postrzeganiu działań rządu nie pomaga ogólna sytuacja w kraju. - Te opinie to efekt panujących w społeczeństwie negatywnych emocji związanych nie tylko z pandemią, ale także drożyzną i zawirowaniami wokół Polskiego Ładu. Ludzie czują się zagrożeni i oczekują, że rząd, mając możliwości, informacje i układy, poprawi ich sytuację. Tak się nie dzieje - mówi dziennikowi prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Sprawie nie pomaga także jednostronna propaganda, bo wyraźnie widzą różnice między obietnicami, o których słyszą w mediach, a rachunkami, które przychodzi im płacić, np. na stacji benzynowej. Krytyczne wobec działań rządu są zwłaszcza kobiety. Negatywnie oceniło je aż 75 proc. z nich. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 55 proc. Negatywnie w tej sprawie wypowiadają się zwłaszcza młodzi, 18-29 lat, oraz osoby po sześćdziesiątce. W ocenie działań rządu nie ma większego znaczenia fakt, czy respondent jest osobą zaszczepioną. Choć zaszczepieni są nieco bardziej krytyczni - źle działania rządzących ocenia 68 proc., podczas gdy wśród niezaszczepionych - 61 proc. Najgorzej oceniają ci, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy chorowali na Covid-19 - aż 76 proc. jest wobec rządu krytycznych” - czytamy w „Rzeczpospolitej”.
„Rządowa strategia walki z pandemią ma najwięcej zwolenników wśród wyborców PiS. Co druga osoba ją popierająca twierdzi, że jest ona słuszna. A tylko co trzecia uważa, że rząd nie przygotował Polski na kolejna falę. Osoby, które nie mają w tej sprawie zdania, stanowią 17 proc. Głosy krytyczne przeważają po stronie opozycji. Źle o rządzie w tym zakresie wypowiada się 93 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 92 proc. wyborców Lewicy, 61 proc. wyborców PSL i Kukiz'15 i 83 proc. osób popierających Konfederację” - podaje gazeta.

Sondaż dla wPolityce.pl: 43 proc. badanych za weryfikacją szczepienia przez pracodawców, 45 proc. przeciw

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych