zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Sondaże

Sondaż IBRiS dla „Rz”: Zasługi wojenne prezydenta spowszedniały

07:49, 24.06.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Mimo pochwał, które zebrał Andrzej Duda za swoją działalność na arenie międzynarodowej, szczególnie w najbardziej dramatycznym okresie wojny w Ukrainie, o jego wizerunku w oczach Polaków wciąż decydują podziały polityczne - wynika z sondażu IBRiS opublikowanego w piątkowej „Rzeczpospolitej”.


Podziel się:   Więcej

Jak czytamy, „IBRiS na zlecenie »Rzeczpospolitej« zapytał respondentów o ocenę prezydenta”. „Najwięcej osób - 35,4 proc. - wskazało opcję mało pochlebną dla głowy państwa, według której Andrzej Duda jest »wykonawcą politycznej woli partii rządzącej«. Co czwarty badany uznaje go za »wybitnego męża stanu«. Według niespełna 21 proc. uważa, że jest »nie gorszym i nie lepszym prezydentem niż jego poprzednicy«. Z kolei 12,5 proc. twierdzi, że prezydent jest »politykiem, któremu nie udało się zbudować autorytetu głowy państwa«” - podaje gazeta.

Dziennik zauważa, że „wśród respondentów oceniających głowę państwa pozytywnie wyraźną przewagę mają kobiety”. „Aż 33 proc. z nich uważa Dudę za »wybitnego męża stanu«, zaś mężczyzn tylko 18 proc. Najbardziej przychylną prezydentowi grupą są osoby w grupie wiekowej 60-69 lat - 41 proc., a także mieszkańcy wsi - 42 proc., oraz osoby o wykształceniu podstawowym (49 proc.), wierzący i praktykujący regularnie (74 proc.)” - informuje.

CBOS: Andrzej Duda z małym spadkiem notowań nadal liderem rankingu zaufania
Według „Rz”, „bardzo wyraźna jest przepaść w ocenach wyborców głosujących w poprzednich wyborach parlamentarnych”. „Jako »wybitnego męża stanu« prezydenta oceniają wyłącznie wyborcy Zjednoczonej Prawicy - 67 proc. Żadna z osób głosujących na inne partie nie wskazała tej opcji. A jakie zdanie mają osoby głosujące na Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich? 63 proc. wybrało odpowiedź najbardziej pozytywną dla prezydenta. 11 proc. uważa, że »nie jest ani gorszy, ani lepszy niż poprzednicy«, 14 proc., czyli więcej niż średnia, wskazuje, że Andrzej Duda »nie zbudował autorytetu głowy państwa«, a 5 proc. uznaje go za »wykonawcę woli politycznej partii rządzącej«” - napisano w artykule.

Dodano, że „prezydentowi raczej nie udało się przekonać do siebie wyborców opozycji”. „Zwolennicy Lewicy mają sprecyzowane zdanie: 66 proc. z nich uważa, że wykonuje polityczną wolę PiS. Wśród osób o poglądach centrowych takie zdanie ma 50 proc. Na prawicy - zaledwie 8 proc.” - podkreślono.

Szrot: Prezydent Andrzej Duda od dawna działał na rzecz szybkiej akcesji Ukrainy do UE

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
03-07-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych