zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Sondaże

Sondaż: poparcie dla ZP bez zmian, KO ze spadkiem notowań

13:20, 27.05.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

38 proc. badanych zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę, 25 proc. na Koalicję Obywatelską, 12 proc. na Polskę 2050, na Konfederację oddałoby głos 10 proc., a na Lewicę 8 proc. - wynika z najnowszego sondażu Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl.


Podziel się:   Więcej

Z sondażu wynika, że na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 38 proc. ankietowanych (tak samo jak w sondażu opublikowanym zeszłym tygodniu). 25 proc. respondentów opowiedziało się za Koalicją Obywatelską (spadek o 3 punkty proc.), a 12 proc. oddałoby głos na Polskę 2050 Szymona Hołowni (wzrost o 1 punkt proc.). Konfederacja uzyskała w sondażu 10 proc. poparcia (wzrost o 1 punkt proc.), Lewica - 8 proc.(wzrost o 1 punkt proc.).

Według sondażu progu wyborczego nie przekroczyłyby partie: PSL - Koalicja Polska (3 proc. - bez zmian), Kukiz'15 (2 proc. - bez zmian) oraz Porozumienie (1 proc. - poprzednio 0 proc.). Na inne ugrupowanie zagłosowałby 1 proc. ankietowanych). W badaniu nie brały udziału osoby niezdecydowane.

Z sondażu wynika, że 54 proc. respondentów wzięłoby w udział w wyborach (spadek o 7 punktów proc.), natomiast 35 proc. nie uczestniczyłoby w nich (6 punktów proc. więcej). W grupie niezdecydowanych znalazło się 11 proc. respondentów (1 punkt proc. więcej).


Sondaże dla „SE”: Zjednoczona opozycja pokonuje PiS

Zjednoczona opozycji wyprzedza Zjednoczoną Prawicę


Według sondażu, gdyby w wyborach startował blok złożony z KO, Polski 2050, Lewicy i PSL zyskałaby poparcie 47 proc. badanych, podczas gdy na Zjednoczoną Prawicę (PiS, Solidarna Polska) w takiej sytuacji opowiedziałoby się 36 proc. respondentów. W takiej konfiguracji chęć oddania głosu na Konfederację wyraziło 10 proc. badanych, na Kukiz'15 - 3 proc., Porozumienie - 2 proc., a pozostałe 2 proc. zagłosowałoby na inne ugrupowania. Odpowiedzi niezdecydowanych nie były brane pod uwagę.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 20 maja do 23 maja 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1074 osób.


Kantar: PiS na czele. Konfederacja. PSL i Kukiz 15' - poza Sejmem