zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Sondaże

Sondaż: Pozytywnie ale ze sceptycyzmem o rządowej tarczy antyinflacyjnej

16:46, 21.01.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Rządowa tarcza antyinflacyjna cieszy się uznaniem Polaków - wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Większość badanych jest jednak sceptyczna, czy działania podjęte przez rząd wpłyną na złagodzenie inflacji.


Podziel się:   Więcej

Portal „wPolityce.pl” informuje, że z przeprowadzonego dla niego sondażu Social Changes, o rządowej tarczy antyinflacyjnej słyszało 80 proc. badanych.

Obniżenie VAT na paliwa z 23 proc. do 8 proc. popiera 85 proc. badanych, a nie popiera 8 proc. Likwidację podatku VAT na gaz popiera 84 proc. respondentów, nie popiera 10 proc. Z kolei obniżenie VAT–u na żywność do 0 proc. znalazło uznanie w oczach 82 proc. uczestników badania, a nie znalazło uznania u 10 proc. – informuje portal.

Z kolei wypłatę dodatku osłonowego dla rodzin w wysokości od 400 do ponad 1400 złotych, w zależności od dochodu, popiera 55 proc. badanych; przeciw jest 36 proc. respondentów. Dodatki osłonowe w największym stopniu popierają wyborcy Zjednoczonej Prawicy; w tej grupie akceptacja wynosi aż 89 proc. – czytamy w portalu.

„Jednocześnie badani – z wyjątkiem wyborców Zjednoczonej Prawicy – są sceptyczni co do tego, czy działania podjęte przez rząd wpłyną na złagodzenie inflacji w Polsce” – dodaje „wPolityce.pl”. Wpłyną zdaniem 26 proc., a nie wpłyną w opinii 56 proc. Badani nie wierzą również, że zmiany podatkowe przyniosą spadek cen żywności i usług (14 proc. wierzy, 40 proc. nie wierzy).

„Ogólnie należy podkreślić, że Tarcza Antyinflacyjna, zawierająca bezprecedensowe obniżki podatków, znalazła uznanie w oczach Polaków” – komentuje wPolityce.pl.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1063 osób w dniach od 14 do 17 stycznia 2022 roku.


CBOS: Jak Polacy oceniają rząd i premiera?