zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Sondaże

Sondaż: Prawie połowa Polaków zadowolona z pracy prezydenta

15:36, 31.10.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

W październiku 49 proc. badanych dobrze oceniło pracę prezydenta Andrzeja Dudy. Przeciwnego zdania było 38 proc. respondentów – wynika z sondażu Kantar. O pracy premiera Mateusza Morawieckiego pozytywnie wypowiedziało się 44 proc. ankietowanych, negatywnie – 41 proc.


Podziel się:   Więcej

Z badania Kantar wynika, że 49 proc. Polaków wystawia prezydentowi oceny pozytywne, natomiast 38 proc. badanych ocenia Andrzeja Dudę negatywnie. Osób niezdecydowanych co do oceny pracy prezydenta jest 13 proc. W porównaniu do września wzrósł odsetek zadowolonych (1 pkt proc.) i spadł odsetek niezadowolonych (2 pkt proc.).

Wypełnianie obowiązków przez prezydenta najlepiej oceniają wyborcy PiS (97 proc. ocen pozytywnych) i osoby o prawicowych poglądach politycznych (82 proc.). Najgorzej działalność Andrzeja Dudy oceniają osoby popierające Koalicję Obywatelską (74 proc. ocen negatywnych) i Lewicy (61 proc.) i badani o centrolewicowych (61 proc.) i lewicowych (58 proc.) poglądach politycznych.

Z pracy prezydenta częściej zadowolone są osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym, mieszkańcy wsi i regionu wschodniego, wierzące i praktykujące oraz raczej interesujące się polityką.

Najbardziej niezadowoleni z tego, jak Andrzej Duda wypełnia swoje obowiązki, są mieszkańcy miast 100–500 tys. mieszkańców oraz regionu wielkopolskiego, a także pracujący oraz bardzo zainteresowani polityką.


Sondaż: Andrzej Duda wygrałby II turę wyborów z każdym kontrkandydatem
Noty premiera

44 proc. Polaków pozytywnie ocenia pracę premiera Mateusza Morawieckiego; 41 proc. wystawia mu ocenę negatywną. 15 proc. badanych nie potrafi jednoznacznie ocenić pracy szefa rządu. W porównaniu do września, w październiku ocena Mateusza Morawieckiego nieznacznie się pogorszyła – odsetek ocen negatywnych nie zmienił się, jednak o 1 punkt procentowy spadł odsetek zadowolonych z jego pracy.

Premier otrzymuje najwięcej ocen pozytywnych od wyborców PiS (93 proc.) i osób o poglądach prawicowych (76 proc.). Pracę premiera najgorzej oceniają osoby popierające Koalicję Obywatelską (78 proc. negatywnych opinii) i Lewicę (69 proc.), a także badani o lewicowych (63 proc.) i centrolewicowych (64 proc.) poglądach politycznych.

Największe zadowolenie z pracy premiera odnotowano wśród osób w wieku powyżej 60 lat, mieszkańców wsi, regionu wschodniego, emerytów i rencistów oraz osób wierzących i regularnie praktykujących. Gorsze oceny premierowi przyznają częściej mieszkańcy miast do 20 tys. mieszkańców oraz regionu dolnośląskiego, robotnicy oraz Polacy na stanowiskach kierowniczych, a także osoby interesujące się polityką.


CBOS: rząd Morawieckiego najlepiej oceniany za politykę prorodzinną
Ocena prac rządu

Polacy mają prawie równo podzielone poglądy, jeśli chodzi o ocenę pracy rządu. 42 proc. ocenia działalność rządu dobrze (w porównaniu z badaniem z września spadek o 2 pkt proc.), a 43 proc. źle (wzrost o 1 pkt proc.). 15 proc. pytanych nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.

Działalność rządu najlepiej oceniają wyborcy PiS (93 proc. ocen pozytywnych) i osoby o poglądach prawicowych (78 proc.). Najbardziej krytyczni w swojej ocenie są wyborcy Koalicji Obywatelskiej (74 proc. ocen negatywnych) i Lewicy (74 proc.), a także respondenci o poglądach lewicowych (64 proc.) i centrolewicowych (66 proc.).

Z badania wynika, że rząd lepiej oceniają osoby powyżej 60. roku życia, mieszkańcy wsi, wierzący i regularnie praktykujący oraz mieszkańcy regionu wschodniego. Gorsze oceny wystawiają rządowi osoby wykształcone na poziomie wyższym, mieszkańcy małych miast (do 20 tys. mieszkańców), mieszkańcy regionu wielkopolskiego, osoby pracujące i interesujące się polityką.

Sondaż przeprowadzono w dniach 18–23 października 2019 r. metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1008 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat.


CBOS: mniej zwolenników rządu, grupa przeciwników bez zmian

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych